İlişkili Haberler

Bodrum açıklarında meydana gelen depremde küçük çaplı bir su yükselmesi yaşanmıştı. Bodrum'da daha büyük bir felaketten turistik ilçeye üç deniz mili uzaklıktaki Karaada'nın kurtardığı ifade edildi. 

Karaada'nın sadece günümüzde değil binlerce yıl Antik Halikarnassos Kentine mendirek (dalgakıran) görevi yaptığını belirten Bodrum Denizciler Derneği Başkanı ve 35 yıllık kaptan Mustafa Demiröz, "Bugün yaşananlar tam anlamıyla tsunami olmasada hızla ve yükseklikle depremin yarattığı enerji ile kilometrelerce hızla gelen dalgalar Karaada'nın arkasından Bodrum'u görmeden geçti ve Gümbet Koyu'nun batı kıyısından içeri girdi.

Bodrum'un üç mil açığındakş Karaada, dalgaların enerjisini emerek kıyıya ulaşmalarını yavaşlattı.
Bodrum'un üç mil açığındakş Karaada, dalgaların enerjisini emerek kıyıya ulaşmalarını yavaşlattı.

Gümbet Koyu'nun batı yakası sarp kayalık ve deniz orada çok derindir, o nedenle dalga yön değiştirerek çok daha alçak ve yaklaşık 40 yıl önce bataklık olan, derinliği yarım metreyi geçmeyen doğu yakasına teknelerin demirlediği yere ulaştı ve hızını alamayıp, karaya çıkıp önüne ne geldiyse sürükledi gitti. Enerjisini böyle boşaltarak tekrar döndü. Kısacası Karaada olmasaydı bugüne kadar Bodrum birçok kez felaketle karşı karşıya kalırdı" dedi.

DEPREM SONRASI TSUNAMİ ANI