Bodrum'un mavisini 'Venüs' koruyacak

Bodrum'da, denizlerin temizlenmesi amacıyla başlatılan 'Denizler Mavi Yaşar Kampanyası' kapsamında, 'Venüs' adlı katı atık alım teknesi faaliyete geçti.

Anadolu Ajansı 05.06.2009 - 19:31

Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası (BODTO), Deniz Ticaret Odası (DTO) Bodrum Şubesi ve Bodrum Denizciler Derneği'nin başlattığı kampanya kapsamında alınan 'Venüs' adlı tekne, Bodrum Limanı'na demirledi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, tekneyi ziyaret ederek basın mensuplarına bilgi verdi.

Teknenin Bodrum Yarımadası'ndaki koylarda temizlik yapacağına işaret eden Kocadon, ''Biliyorsunuz bu teknenin amacı koyları temiz tutmak. Tekne, ağırlıklı olarak Gökova üzerinde faaliyet gösterecek''' dedi.

Kocadon, mavi yolculuğun Bodrum için çok önemli olduğunu belirterek, ''Mavi yolculukta milyon dolarlar konuşuluyor. Bizim ahşap teknelerimiz mavi yolculukta turistleri gezdiriyor. Bizim amacımız bu koylarda doğanın eritemediği, yok edemediği ürünleri toplamak'' diye konuştu.

Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Erdoğan ise katı atık alım teknesini 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde faaliyete geçirmekten dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Bodrum Denizciler Derneği'nden alınan bilgiye göre yaklaşık 26 bin liraya mal olan 11 metre uzunluğundaki tekne, Bitez, Adaboğazı, Karaada, Tavşan Burnu, Kızılburun, Orak Adası, Kissebükü, Mazı, Çökertme, Akbük, Sedir Adası, İngiliz Limanı, Karacasöğüt, Löngöz, Tuzla ve Yedi Adalar bölgelerinde dolaşarak kıyı ve deniz temizliği yapacak.

Tekne ayrıca, bu hatlar üzerindeki koylarda demir atmış teknelerde bulunan çöpleri de alacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...