Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) 1. Kız Yurdu'ndaki bir öğrenciye saldırdığı iddiasıyla yargılanan sanık Yasin Polat, "silahla cinsel saldırıya teşebbüs" ve "iş yeri dokunulmazlığı ihlali" suçlarından 14 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Polat katıldı. Duruşmada davanın müdahili mağdur G.B'yi avukatı Berat Bülent Koltukoğlu, üniversiteyi ise avukat Mustafa Cem Anadolu temsil etti.

Duruşmada savunması ilk kez alınan sanık Polat, BÜ Güney Kampüsü'nün kapısından kardeşi ve arkadaşıyla saat 02.30 sıralarında girdiklerini, kalabalık öğrenci grubuyla alkol aldığını anlattı.

Burada bazı kişilerin fuhuş yaptığını duyduğunu ve onlara ulaşmak istediğini öne süren Polat, bir kişinin yönlendirmesiyle yurda girdiğini aktardı.

Yurtta girdiği odada bir öğrencinin kendisine tepki gösterip bağırdığını söyleyen Polat, şu savunmayı yaptı:

"Üzerime doğru geldi, yurda kaçak girdiğim anlaşılmasın diye, kızı susturmak için cep telefonumun dış yüzünde yapışık jileti çıkardım. Beni odadan dışarıya doğru itekledi. Kızın elinin bu sırada kesildiğini düşünüyorum, kesinlikle kendisine jilet sallamadım, yaralamadım. Odadan çıkarınca yan odadakiler de dışarı çıktı. Kimi kapılar kilitliydi. Yan odadan çıkan erkek şahıs beni kolumdan tuttu çıkışın olduğu merdivene doğru yönlendirdi, ben de aşağıya inip kaçtım. Farklı bir güvenlik görevlisi beni tutmaya çalıştı ancak elinden kurtuldum. Olayın tamamı odanın kapısının önünde gerçekleşti. Suçlamayı kabul etmiyorum, amacım tanıştığım kızla birlikte olmaktı."

Cumhuriyet Savcısı, esas hakkındaki görüşünde, "kasten yaralama" suçundan cezalandırılması istenen sanığa, basit yaralama olarak raporlandırıldığı için bu suçtan değil, "nitelikli cinsel saldırı" ve "konut dokunulmazlığını ihlal" suçlarından ceza verilmesini talep etti. Son sözü sorulan sanık Polat, "Cinsel saldırı suçunu kabul etmiyorum Gece vakti bir kızın odasına girmenin suç olduğunu biliyorum. Cinsel saldırı suçundan beraatime karar verilmesini, tahliyemi istiyorum" dedi.

Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık hakkında "kasten yaralama" suçundan açılan davayla ilgili, kanun maddesi koşulları bulunmadığı gerekçesiyle ayrıca hüküm kurulmasına yer olmadığına hükmetti.

Sanığın, "silahla (jilet) cinsel saldırıya teşebbüs" suçunun sabit olduğunu belirten heyet, suçun işleniş biçimi, fiilin özellikleri, kastın ağırlığı ve yoğunluğuna göre sanığın bu suçtan 13 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Ayrıca, "iş yeri dokunulmazlığını ihlal etmek" suçundan sanığa 6 ay hapis cezası verildi.

Sanık Polat'ı toplamda 14 yıl hapis cezasına çarptıran heyet, sanığın daha önce yargılandığı bir dava kapsamında "hırsızlık" suçundan 10 ay hapis cezası aldığını da tutanağa geçirdi.

PENCEREDEN GİRİP SALDIRDI

BÜ kız öğrenci yurdunda 8 Ağustos 2015'te bir kişi, yangın merdiveninden pencereyi zorlayarak yurda girmiş, yurtta kalan öğrencilere saldırı girişiminde bulunmuştu. Öğrencilerden G.B'yi elinden yaralayan saldırgan, daha sonra kaçmıştı. Olaya ilişkin Yasin Polat ve Ş.P'nin yanı sıra B.A. (17) gözaltına alınmıştı. Çocuk Şube Müdürlüğü'nde ifadesi alınan B.A, savcılık talimatıyla serbest kalmıştı. Mahkemeye sevk edilen Polat tutuklanırken, Ş.P mahkemece serbest bırakılmıştı.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Yasin Polat'ın "cinsel saldırı", "kasten yaralama" ve "konut dokunulmazlığı ihlali" suçlarından 10 yıldan 18 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyordu.