Boğaziçi Köprüsü yıkılabilir mi?

33. Kıtalararası Avrasya Maratonu’nun koşulduğu Boğaziçi Köprüsü’nün Ortaköy viyadüğündeki ayaktan beton parçaları düştü. Uzmanlar uyardı: “Köprü çok yorulmuş durumda. Mutlaka yeni bir sistemle yedeklenmesi gerekir. Önlem alınmazsa gelecekte çok büyük bir felakete yol açabilir!”

17.10.2011 - 16:27

Boğaziçi Köprüsü yıkılabilir mi?

Geçen yıl 230 bin kişinin katıldığı Avrasya Maratonu’nda beşik gibi sallanan ve güvenliği tartışma yaratan Boğaziçi Köprüsü, dün düzenlenen 33. Kıtalararası Avrasya Maratonu öncesinde de S.O.S. verdi.

Köprünün Ortaköy viyadüğündeki ayaktan kopan beton parçaları bir otomobilin üzerine düştü. Bu durum köprünün sağlamlığına ve güvenliğine ilişkin endişeleri tekrar gündeme getirdi. Uzmanlar gerekli tedbirler alınmadığı takdirde gelecekte büyük bir felaketin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.

Köprüden beton parçalarının düşmesinin, bugüne dek yapılan bakımların niteliği açısından son derece önemli olduğunu işaret eden Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, “Boğaziçi Köprüsü’nün yapımının üzerinden epeyce bir zaman geçti. Belli ki köprü bir bütün olarak ele alınıp, üzerinde sistemli, düzenli ve dikkatli bir çalışma yapılmıyor. Özellikle taşıyıcı sistemi güçlendiren bir çalışma yapılmalı” dedi.

Habertürk'ün haberine göre; yüzeysel tedbirlerin artık çözümolmayacağını söyleyen Muhçu, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz yıl Avrasya Koşusu’nda büyük bir ağırlığın köprüye yüklenmesi sorumsuzluk ve çılgınlıktı. Köprüde taşıyıcı gücün desteklenmesine ilişkin herhangi bir önlem alınmadı. Köprü taşıyıcı sisteminde radikal bir bakıma, onarıma ve desteğe ihtiyaç var. Trafiğin programlanmaması ve yüzeysel tedbirlerle geçiştirilmesi, gelecekte köprüyü bir bütün olarak tehlikeye atacaktır. Adeta bir felakete davetiye çıkarılmış olacaktır. Köprü gelecekte büyük bir felakete yol açabilir.”

550 BİN ARAÇ GEÇİYOR
Mimar ve kentbilimci Ahmet Vefik Alp ise “İki köprümüz projelendirilirken iki köprü kapasitesinin toplamı günlük 250 bin araç olarak belirlenmişti. Bugün bu kapasite 550 bin aracı aşmış durumda. Bu bakımdan köprülerimiz, özellikle birinci köprü çok yorulmuş durumda. Bunun büyük bir bakım gerektirdiğini düşünüyorum. Ama bunu yapamıyorlar. Çünkü Boğaziçi Köprüsü’nü yedekleyecek bir geçiş yapılamadı” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...