Boğaziçi Köprüsü'ne çıkarak Türkçe, Arapça ve İngilizce ''Barış için iklimi kurtar'' yazılı pankart asarak kendilerini korkuluklara zincirlemek isteyen Greenpeace üyelerine polislerce müdahale edildi. Ancak bu sırada köprüden iple sarkan bazı eylemciler, ABD Başkanı Barack Obama'nın bir posterini açarak eylemi sürdürdü.

Greenpeace üyeleri, Obama'nın iklim değişikliğiyle mücadele konusunda seçim kampanyasında verdiği sözü tutmasını ve bu konuda dünyaya öncülük etmesini istediler.

Gruba müdahale eden polis, pankartları toplayarak Greenpeace üyesi 18 kişiyi gözaltına alarak, köprüden uzaklaştırdı.

DİKER: OBAMA ÖNCÜLÜK ETMELİ
Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker, eyleme ilişkin Ortaköy'de yaptığı açıklamada, 2009 yılı Aralık ayında Kopenhag'da iklim değişikliği zirvesi yapılacağını belirterek, ABD Başkanı Barack Obama'dan bu zirvede önemli kararlar alınması için öncülük etmesini istedi.

Diker, ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan da bölge ülkelerine örnek olacak şekilde iklim değişikliğiyle mücadelede somut adımlar atmasını, 2020 için Türkiye'nin sera gazı salınımını ciddi oranda azaltmayı taahhüt etmesini beklediklerini kaydetti.