Boğaz'ın en değerli arazisi Torunlar GYO'nun

Boğaz'a sıfır ender satışa çıkan geniş arazilerden olan Paşabahçe'deki eski Tekel fabrikasının arazisi için çıkılan ihale sonuçlandı. 320 milyon TL ile başlayan açık artırmada en yüksek teklif 355 milyon TL ile Torunlar'ın oldu. Torunlar GYO, araziye otel yapılacağını açıkladı.

29.03.2012 - 14:22

Boğaz'ın en değerli arazisi Torunlar GYO'nun

İstanbul Beykoz'daki Paşabahçe Mahallesi'nde Tekel'e ait eski içki fabrikasında bulunan taşınmazlar ve üzerindeki binaların satışı ile iskele-rıhtım ve dolgu alanının 49 yıllık kullanma izninin devri için açılan ihale gerçekleşti. Gayrimenkul AŞ'ye ait Paşabahçe eski içki fabrikasının nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi, 355 milyon lirayla Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ verdi. 

İhalenin birinci turunda en yüksek teklif 276 milyon TL olurken, birinci elemeli turda en yüksek teklif 300 milyon TL'ye çıktı.  Fernas İnşaat, birinci elemeli tur sonunda Özyazıcı İnşaat ise ikinci elemeli turda elendi. Asitane Gayrimenkul ise 320 bin TL ile başlayan açık artırmanın altıncı turunda çekildiğini açıkladı.

ARAZİYE OTEL YAPILACAK
Arazide geliştirilecek projenin turizme yönelik olacağını açıklayan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Torun; CNBC-e'ye yaptığı açıklamada, "Fiyat yüksek oldu. Ödemenin yüzde 20’si özsermaye ile kalanı borçlanarak yapılacak" dedi. Mehmet Torun, araziye otel yapacaklarını, yatırımın en az alım fiyatı kadar olacağını da kaydetti.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), hafta başında yaptığı açıklamada; ihale için Özyazıcı İnşaat Elektrik, Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Fernas İnşaat, Asitane Gayrimenkul Geliştirme ve Turizm ile Siyahkalem Mühendislik'in teklif verdiğini belirtmişti.

İHALENİN GEÇMİŞİ
Tekel'in Paşabahçe Fabrikası daha önce 2010'da ihaleye çıkarılmıştı. O dönemde en yüksek teklifi 303 milyon lira ile sürpriz bir isim olan Adanalı As-Asya firmasi vermişti. Ancak As-Asya ÖİB'den 2 kez süre uzatımı almasına karşın tutarı yatıramamış ve ihale de iptal olmuştu. O dönemde çıkan haberlerde, As-Asya'nın ihaleyi kazandıktan sonra Tekel Fabrikası arazisini 375 milyon liraya el altından satışa çıkardığı yazılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...