İlişkili Haberler

Sıcaklardan bunalan vatandaşlar bayram tatilini fırsat bilerek serinlemek için sahillere akın ediyor.

Deniz ve göllerdeki yoğunluğun artmasıyla, boğulma vakaları da çoğaldı. Samsun, Kocaeli, Isparta, Bartın ve İstanbul’da toplamda 10 kişi boğularak yaşamını yitirirken 50’den fazla kişinin boğulma tehlikesi yaşadığı kaydedildi.

Isparta'da, Eğirdir Gölü'ne giren Serkan Aktaş (39), bir süre sonra suda çırpınmaya başladı. Aktaş'ı sudan çıkarmayı başaramayan yakını, çevredekilerden ve jandarma ekiplerinden yardım istedi. Arama çalışmalarını yapan dalgıç polisler, Aktaş'ın cesedini kıyıdan yaklaşık 600 metre açıkta buldu.

Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde Abdullah Açıkgöz (22) ve Coşkun Mayahan (33), Cebeci sahilinde denize girdi. Akıntıya kapılan 2 kişi, bir süre sonra gözden kayboldu.

Babalı Dikili sahilinde ise denize girdikten bir süre sonra gözden kaybolan Salim Parlak'ın (45), cesedine ulaşıldı. Parlak'ın bayram tatili nedeniyle İstanbul'dan geldiği belirtildi.

İstanbul ve Samsun'da denize girdikten sonra gözden kaybolan ve arama faaliyetleri yürütülen 4 kişinin cesedi denizden çıkarıldı. Denizde kayıp ihbarı yapılan ve teknelerinde mahsur kalan 10 kişi ise kurtarıldı.

Bayram ziyareti için geldiği Çarşamba ilçesine bağlı Costal mevkisinde, 2 gün önce kardeşleriyle birlikte serinlemek için denize giren ve bir süre sonra gözden kaybolan 17 yaşındaki Özgür Yıldızbaş'ın cesedi, kıyıya vurdu.

Bartın'da arkadaşlarıyla denize giren Serkan Örs (27), bir süre sonra akıntıya kapılarak boğuldu.

"KAYALIK VE MENDİREK YAKINLARINDA YÜZÜLMEMELİ"

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Uzun, kayalık ve mendirek ile dolgu alanlarına yakın yerlerde yüzülmemesi uyarısında bulundu.

Uzun, "Mutlaka can kurtaranların görev yaptığı yerlerde ve denizdeki emniyet şeritleri geçilmeden denize girilmeli" dedi.

Ali Uzun, akıntıya kapılması durumunda ise panik yapmadan yanlara yüzülmesi önerisinde bulundu.