Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Burseya Dağı açıklaması

Cumhrubaşkanı Erdoğan, Afrin operasyonunda Burseya Dağı'nın ele geçirildiğini söyledi ve "Şimdi oradan bölgeye hakimiyet çok daha rahat olacak" dedi.

ntv.com.tr 28.01.2018 - 16:10 | Son Güncelleme : 28.01.2018 - 19:47

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Burseya Dağı açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Amasya İl Kongresi'ne katıldı. 

Burada bir konuşma yapan Erdoğan, Afrin'de yürütülen operasyona değindi. 

Az önce operasyonla ilgili rakamları tekrar aldığını bildiren Erdoğan, 484 teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi. 

Bu yolda kararlı olduklarını yineleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bizim sözümüz var, bu işi başaracağız. Zira biz Afrin'e zevk için gitmedik. Şu anda 3,5 milyon Suriyeli bizim ülkemizde ve El Rai, Cerablus, El-Bab. 2 bin kilometrekarelik bu alanı şu anda biz kontrol ediyoruz. Ne kadar döndü geri? Bu sabah aldığım rakam, 130 bin mülteci geri döndü, dönüyorlar.

"AFRİN'İN SAHİPLERİ DÖNECEK"

İnşallah bu Afrin de halledildiği zaman, Afrin'e de dönmeye başlayacaklar. İdlib'e de dönmeye başlayacaklar. Kim dönecek buralara? Oraların sahipleri dönecek. Bizim gözümüz yok bu topraklarda, öyle bir derdimiz yok. Biz, Batı'nın herhangi bir ülkesi değiliz. Biz Türk'üz ve Türkiye'yiz. Bu yolculuğa da böyle çıktık, böyle gidiyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salonda bulunan gençlere, "Bu ülkenin, bu milletin istiklaline ve istikbaline göz dikenlere dünyayı dar etmeye hazır mıyız?" şeklinde seslenerek, şunları kaydetti:

"Sizlerde işte bu ruh, heyecan ve azim olduğu müddetçe, Allah'ın izniyle yedi düvel bir araya gelse, ülkemizdeki tek bir çakıl taşını dahi yerinden oynatamaz. Amasya'dan yükselen bu ses var ya, işte bu ses bırakınız sınırlarımıza yığılan o terörist bozuntularını, dünyanın dört bir yanından bize şaşı bakan herkesi tir tir titretiyor. Az önce Buseyra Dağı tamam, halloldu. Şimdi oradan bölgeye hakimiyet çok daha rahat olacak."

"AFRİN'DE DESTAN YAZILIYOR"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kahraman askerlerimiz dün Fırat Kalkanı bölgesinde destan yazmıştı, bugün Afrin'de destan yazıyorlar" dedi.  

"KİMSENİN TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ YOK"

Erdoğan, Amasya Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Amasya 6. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, bu sabah ekranda kadın jandarmaları izlediğini belirterek, jandarmaların silahlarıyla verilen görevi yerine getirdiğine dikkati çekti.

Kimsenin toprağında, malında, mülkünde, ırzında, namusunda gözleri olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Ancak, bizim inancımıza, ezanımıza, bayrağımıza, sınırlarımıza, insanımızın can ve mal güvenliğine bir tehdit olduğu zaman da hiç kimse kusura bakmasın, gözümüz kimseyi görmez. Kimseden de izin almayız. Öyle bir şey beklemesinler." ifadelerini kullandı.

TTB'YE TEPKİ

Erdoğan, birileri tarafından terör örgütüyle mücadeleyi karalamak için "Savaşa hayır" bildirileri yayınlandığına dikkati çekerek, şunları ifade etti:

"Birtakım sözde meslek kuruluşları ve maalesef bu ülkenin ana muhalefet partisinin kimi milletvekilleri de aynı koroya ortak oluyorlar. Terör örgütünün güdümündeki partinin mensupları, her zamanki gibi zaten bu ihanetin en önündeler. Peki bu zatlar, terör örgütü Suriye'de on binlerce insanı sırf kendilerine tabi olmuyor diye öldürürken, milyonlarca insanı, evinden, yurdundan ederken neredeydiler? Bu zatların aklına terör örgütüne 5 bin tır, 2 bin kargo uçağı dolusu silah verilirken, 'savaşa hayır' demek hiç mi akıllarına gelmedi? Terör örgütüne bu silahlar herhalde süs eşyası olsun diye verilmedi. Kilis'e, Reyhanlı'ya, Şanlıurfa'nın ilçelerine düşen roketler, bombalar herhalde gül niyetine atılmadı."

Vatandaşlar, asker ve polislerin yanı sıra, Aybüke öğretmen, Necmettin öğretmen ve kaymakamların şehit edildiğini hatırlatan Erdoğan, "Bunların sesini hiç duydunuz mu?" diye sordu.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu kişiler, iş teröristlere gelince nasıl oluyor da bir anda ortalığa dökülebiliyorlar. Terör örgütü, öğretmenleri okul önünde, öğrencileri yatılı eğitim gördükleri yurtlarında, anneleri alışverişe çıktıları sokak ortasında, babaları evlatlarının gözü önünde, imamları ibadet için çıktıkları cami yolunda, polisleri uyudukları yataklarında, kaymakamımızı halka hizmet verdiği masasının altına koydukları bombayla odasında, kurban eti dağıtmaya çıkmış gençleri, Yasin Börü'leri kıstırdıkları binada, velhasıl binlerce masumu en savunmasız hallerinde katlederken bunlardan tek bir ses duydunuz mu? Şimdi çıkmış bu sözde tabipler birliği, 'savaşa hayır' diyor. Ne tabibi, senin her yerin tabip olsa ne yazar. Öyle sözde profesör, senin her yerin profesör olsa ne yazar. İçimizdeki profesörleri tenzih ederim. Bunlar farklı şey."

"KARARLILIĞIMIZ ISPATLANDI"

Erdoğan, Fırat Kalkanı Harekatı ile bambaşka bir sayfanın açıldığını vurguladı. Aynı şekilde emniyet güçlerinin bölücü terör örgütünü ülke topraklarından söküp atmak için yürüttüğü operasyonların yeni bir dönemin habercisi olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Son olarak İdlib'de başlatılan çatışmasızlık bölgeleri ve bu bölgelerin oluşturulması harekatı, 9 gün önce Afrin'de başlatılan Zeytin Dalı Operasyonu, kararlılığımızı bir kez daha ispatlamıştır. İnşallah bu imtihanları başarıyla verecek, ülkemizi ve milletimizi aydınlık yarınlara kavuşturacağız. Bu mücadeleyi yürütürken ülkemizi 81 vilayetiyle büyütme, geliştirme çabalarını da ihmal etmiyoruz." diye konuştu.

AK Parti iktidarların Amasya'ya yaptığı eğitim, sağlık, ulaşım, altyapı yatırımlarına değinen Erdoğan, Amasya Üniversitesinin 18 bin öğrencisiyle giderek daha da büyüyen bir eğitim öğretim kurumu olduğunu kaydetti.

"TÜRKLER GELDİĞİ ZAMAN ADALET VE GÜVEN GELİR"

Erdoğan, şu ana kadar izledikleri yolun yanlış olduğuna dair en küçük bir emare, işaret ya da ima görmediklerini, duymadıklarını ve hissetmediklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Tam tersine, en başta operasyon yürüttüğümüz Afrin'deki kardeşlerimiz olmak üzere her yerden gayet güzel, gayet müspet, gayet teşvik edici haberler alıyoruz. Afrin'de köylerinin askerlerimiz tarafından teröristlerden temizlendiğini duyan bölge halkı ne diyor, biliyor musunuz? 'Türkler geldi, artık güvendeyiz.' Ey Rabbim, sana hamdolsun, tarih yeniden ayağa kalkıyor. Türkler geldiği zaman oraya adalet gelir, Türkler geldiği zaman oraya güven gelir, Türkler geldiği zaman oraya hizmet gelir. Tarih böyle ayağa kalktı. Daha önce DEAŞ'lı turistlerden temizlediğimiz Cerablus, Rai, El Bab bölgesine 130 bin Suriyeli kardeşimiz geri dönüp evlerine yerleşti.

Şimdi aynı işi Afrin'de yapıyoruz. Bu şekilde adım adım tüm Suriye sınırımızdan temizleyecek ve yıllardır ülkemizde yaşayan kardeşlerimizin evlerine dönebilmelerini böylece sağlayacağız. Rabbim yar ve yardımcımız olsun."

Sayfa Yükleniyor...