Afyonkarahisar’da 25 askerin şehit olmasına yol açan patlamayla ilgili soruşturma devam ederken, olayın meydana gelişiyle ilgili birçok çarpıcı iddia ortaya atıldı.

Askeri kaynaklar, patlamayla ilgili basında çıkan tüm iddiaları, NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç’a değerlendirdi.

Sabotaj ihtimalinin de araştırıldığını ifade eden askeri yetkililer “Patlama, yüzde 99 olasılıkla kaza sonucu meydana geldi” diye konuştular.

'AMERİKAN DEĞİL, ALMAN YAPIMI'
Patlamada kullanılan el bombalarının Amerikan yapımı olduğu iddiasını yalanlayan yetkililer, bombaların Alman yapımı olduğunu açıkladı.

Askeri yetkililer, eski tip Alman yapımı bombaların yere düştüğünde patlama özelliğine sahip olduğuna dikkat çekti.

İHMALİ OLAN GÖREVDEN ALINACAK
Başlatılan soruşturmanın 1 hafta gibi kısa bir sürede sonuçlandırılacağını dile getiren yetkililer, ihmalleri olduğunun tespit edilmesi durumunda cephanelikten sorumlu albayın da aralarında bulunduğu bazı askerlerin görevden alınabileceğini ifade ettiler.

Ayrıca olayın sorumluları hakkında ceza davası açılacağı da belirtildi.

'ACEMİ OLMASI ÖNEMLİ DEĞİL'
Tasnif yapan askerlerin acemi olduğuna yönelik iddialara da yanıt veren yetkililer, “İşlemi yapan askerin kıdemi ya da yeni olması fark etmez. El bombaları, sadece sandıklardan alınıp içeriye yerleştiriliyordu” diye konuştular.

EL FARIYLA YAPILDI
Askeri yetkililer, nakliyat sırasında otomobil farı ve el feneri kullanıldığı iddiasını da doğruladı.

Elektrik ışığı altında yapılan sevkiyatlarda kıvılcım tehlikesi bulunması nedeniyle tasnif işlemlerinin bu şekilde yapıldığı vurgulandı.

KAMYON AKŞAM SAATLERİNDE GELDİ
Susurluk’tan gelen kamyonların akşam saatlerinde bölgeye ulaştığına dikkat çeken yetkililer, “El bombaları akşam saatlerinde geldiği için o saatte depoya taşındı. Bombalar kamyonların içinde bekletilmez” dediler.