Bombalar TSK'nın, kroki Yarbay'ın

Ergenekon soruşturmasında Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde ve Zir Vadisi'nde bulunan bombalardan 20'sinin 1981 ve 1984 yıllarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na verildiği ortaya çıktı.

NTV Haber 19.06.2009 - 17:01

Bombalar TSK'nın, kroki Yarbay'ın

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Yarbay Mustafa Dönmez'le ilgili askeri savcılık tarafından iddianame hazırlandı.

İddianamede, Yarbay Dönmez'in Ankara Zir Vadisi'ndeki mühimmatın yerini gösteren krokiyi kendisinin çizmediği, silah ve bombaların da kendisine ait olmadığını söylediği yer alıyor. Ancak,  İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarı ve Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı'nın raporları Yarbay Dönmez'i yalanlıyor.

Jandarma raporunda, "Krokinin Yarbay Mustafa Dönmez'in eli ürünü olduğu kanaatine varılmıştır" deniliyor.

İddianameye göre ele geçirilen el bombalarn MKE tarafından üretilmiş. MKE belgesinde, kafile numarlarında yol çıkılarak ele geçirilen 20 el bombasının 1981 ve 1984 tarihlerinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildiği belirtiliyor.

Ancak, Zir Vadisi'nde bulunan 30 el bombası ile Sapanca'da ele geçirilen 22 el bombasından bir bölümü 1975 yılı öncesi imal edildiği için kafile numaralarına ulaşılamadığı yer alıyor.

Askeri savcılık dışında kimseye ifade vermeyen Yarbay Dönmez, Ergenekon soruşturmasında adı geçen kişilerden Emin Gürses'i Sakarya'da görev yapması nedeniyle tanıdığını, bunun dışında soruşturmada adı geçen hiç kimseyi tanımadığını öne sürüyor.

Yarbay Dönmez hakkında, askeri malzemeyi saklamak suçundan 12 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...