Borçlu yakınına, komşusuna SMS tacizi

Bazı hukuk büroları, alacak tahsili için borçluların yakınlarını SMS ile rahatsız ediyor. Yetkililer ise SMS ile tacizin yasa dışı olduğunu hatırlatarak, “Hukuk büroları sadece borçluya SMS atabilir" diyor

ntv.com.tr 27.12.2018 - 08:15

sms.Jpeg

Bazı hukuk büroları, alacak tahsili için borçlunun yakınlarını SMS ve telefon çağrılarıyla rahatsız ediyor. Bundan rahatsızlık duyanların sayısı her geçen gün atmaya devam ediyor. Borçluların yakınları hatta komşuları, bu büroların arama ve SMS'leriyle karşılaşıyor.

Milliyet gazetesinden Cihat Arslan'ın haberinde bir hukuk bürosu adına vatandaşa atılan SMS mesajında, "Cihaz borcunuzdan dolayı icraya geçilmeden ödemenizi yapınız" denildi. Böyle bir borcu olmadığı halde tedirgin olan vatandaş, mesajdaki numarayı aradığında ise komşusunun kardeşinin ismi verilerek tanıyıp tanımadığı soruldu. Vatandaşın tepkisi üzerine ofisteki kişi; “Dosyadan numaranızı sildiriyorum, bir yanlışlık olmuş. Bir daha aranmayacaksınız" dedi.

İnternette yer alan şikayet sitelerinde yakınlarının borcu nedeniyle rahatsız edilmekten yakınan onlarca mesaj var. Haberde bu sitelerde paylaşılan şkayet örneklerinden biri olan mağdurlardan Gökay K.K. şunları anlatmış: "Telefon numarama defaatle taciz, tehdit SMS'leri göndermeye devam ediyorsunuz. Sizi CİMER aracılığıyla ilgili mercilere şikayet ettim. Kayınvalidemin telefonuna benimle alakalı SMS atıyorsunuz. Aile huzurumu kaçırıyorsunuz."

"CİMER'E ŞİKAYET EDİN"

Haberde görüşlerine yer verilen Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Hukuktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Avukat Şükran Eroğlu, bu tip mesajlara maruz kalanların ne yapmaları gerektiğini anlattı: "Bu yapılanlar avukatlık kanununa aykırı. Bürolar, borçlu haricinde akrabalarına SMS atamaz. Bu tacize girer. Sadece 'Şu borcunuzu ödemediğiniz takdirde yasal işlem yapılacaktır' diye borçluya SMS atabilir. Zaten arayanların çoğu da avukat değil. Mesela, bir avukat call center (çağrı merkezi) kuruyor. Burada da aramalar ve SMS'ler için avukatlıkla alakası olmayan birilerini çalıştırıyor. Tüketiciler, bu hukuk bürolarini reklam kuruluna ve il Ticaret Müdürlüğü'ne kimin adına kayıtlı olduğu öğrenildikten sonra savcılık aracılığıyla da şikayet edilebilir. Ancak en çabuk sonuç alınan yöntem Cumhurbaşkanlığı iletişim Mekezi'ne (CIMER) başvurmak."

Sayfa Yükleniyor...