Borusan Kültür Sanat (BKS), Borusan Müzik Evi'nde düzenlediği basın toplantısında 2011–2012 sezon programını tanıttı.

Borusan Kültür Sanat Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi, Borusan Kültür Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli ve Borusan Müzik Evi Yöneticisi Yağız Zaimoğlu’nun katıldığı toplantıda 2010 – 2011 sezonunda başarılar ve ilklerle dolu programı büyük ilgi gören Borusan Kültür Sanat’ın, Türkiye'den ve yurtdışından pek çok yıldızın konuk olacağı yeni sezon etkinliklerine ilişkin detaylar paylaşıldı.

BİFO, Borusan Quartet ve Borusan Müzik Evi konserleri devam ederken, ArtCenter/İstanbul bu sezon da genç sanatçılara atölye imkânı sunmayı sürdürecek. Sanatçıların atölyelerde oluşturduğu eserler 2012 yılında sergilenecek.

SEZON AÇILIŞINI VADİM REPİN YAPIYOR
BİFO 13 Ekim Perşembe günü gerçekleşecek sezon açılış konserinde usta Rus kemancı Vadim Repin'i ağırlayacak. BİFO Sanat Yönetmeni ve Sürekli Şefi Sascha Goetzel yönetiminde gerçekleşecek konserde, Berlioz, Lalo, Strauss ve Schmitt'in 19. yüzyılda bestelenmiş eserleriyle dinleyicilere Romantik dönemin seçkin örnekleri sunulacak.

BİFO, sezon boyunca ünlü isimleri konuk edecek. Caz müziğinin ünlü isimlerinden saksafon sanatçısı Branford Marsalis, ülkemizde ender seslendirilen klasik müzik repertuarından eserleri İstanbullu müzikseverlerle buluşturacak. Bu yıl BİFO Fazıl Say ile birlikte yine bir ilke imza atacak. Ülkemizin yetiştirdiği en büyük piyanist/bestecilerden biri sayılan Say’ın Klarnet Konçertosu Türkiye'de ilk kez dünyanın önde gelen klarnet sanatçılarından biri olan Sabine Meyer tarafından seslendirilecek. Bir perküsyon dehası olarak Avrupa'yı kasıp kavuran Martin Grubinger, Dorman’ın Vurmalı Çalgılar ve Orkestra için Konçerto’sunun Türkiye’de ilk seslendirilişini gerçekleştirecek. Ülkemizin önde gelen piyanistlerinden Gülsin Onay da Adnan Saygun'un 1. Piyano Konçerto’sunu seslendirecek.

Bu yıl Çaykovski Yarışması'nda bir ilki gerçekleştirerek tüm ödülleri toplayan piyanist Daniil Trifonov da BİFO'nun konuğu olarak Rahmaninof’un en sevilen eserlerinden Paganini’nin bir Teması üzerine Rapsodi’sini yorumlayacak. Her yıl programında genç bir Türk sanatçıya yer veren BİFO, bu yıl Mozart'ın 20. Piyano Konçerto’sunu seslendirecek olan piyanist Özgür Ünaldı'yı konuk edecek.

BİFO, 20. yüzyılın en önemli sopranolarından biri olan Leyla Gencer'in anısına düzenlediği yıllık konseri sürdürecek. Bu yılki konserde Bizet’nin başyapıtı olan Carmen operasının konser versiyonu sahnelenecek. Bu gecede ününü Carmen rolü ile taçlandıran mezzosoprano Nino Surguladze, adını Rusya ve Avrupa'nın ardından dünyaya duyuran tenor Viktor Afanesenko, 5. Leyla Gencer Şan Yarışması birincisi soprano Nazlı Deniz Boran aynı sahnede bir araya gelecek. Operayı Yekta Kara sahneye koyacak. BİFO aynı zamanda Borusan İstanbul Filarmoni Korosu ile birlikte Ferid Tüzün'ün başyapıtı Midas'ın Kulakları operasını uzun bir aradan sonra yine konser versiyonu ile İstanbullu sanatseverlerle buluşturacak. Operada tiyatro sanatçısı Rutkay Aziz de yer alacak. Midas’ın Kulakları da Yekta Kara tarafından sahneye konuluyor.

Ocak ayında gerçekleşecek “Yeni Yıl Konseri”nde ağırlıklı olarak Strauss II'nin arya ve valslerini seslendirecek olan BİFO, bu yıl ilk kez “Sizin Seçtikleriniz” başlığı altında bir konser de gerçekleştirecek. Sezonun son konseri olacak etkinlikte BİFO Klasik Kart sahiplerinin oylarıyla belirlenecek eserler seslendirilecek.

Borusan Quartet konserleri 24 Ekim'de başlıyor
Geçtiğimiz sezon Süreyya Operası'nda verdiği üç konserde 1200’den fazla biletin satıldığı Borusan Quartet, 2011–2012 sezonunda da aynı sayıda konser verecek. İlki 24 Ekim'de gerçekleşecek olan konserde viyola sanatçısı Ruşen Güneş'i konuk edecek olan Borusan Quartet, Mozart'ın eserlerini seslendirecek. Dörtlünün 23 Ocak'taki konserinde ise çağdaş Türk müziğinin üç bestecisi Oğuzhan Balcı, Turgay Erdener ve Turgut Pöğün'ün Borusan Kültür Sanat'ın siparişi üzerine yazdığı eserlerin dünya prömiyeri gerçekleşecek. Borusan Quartet, Süreyya Operası’ndaki son konserinde, en başarılı oda müziği topluluklarından biri olarak gösterilen Alban Berg Quartet'in kurucu üyelerinden Valentin Erben'le aynı sahneyi paylaşarak, Verdi'nin Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ve Schubert'in Yaylı Çalgılar Beşlisi’ni seslendirecek.

Müziğin farklı tınıları Borusan Müzik Evi'nde
Bu sezon da renkli bir program hazırlayan Borusan Müzik Evi, müziğin farklı dallarının önde gelen isimlerini ağırlayacak. Borusan Müzik Evi'nin 14 Ekim Cuma akşamı gerçekleşecek açılışında Mercan Dede Quartet, Ceza ve Hüsnü Şenlendirici Quartet yer alacak. Borusan Müzik Evi, 2011–2012 sezonunda klasik müzik dünyasının en iyi madrigal topluluklarından La Venexiana, üstün yetenekli caz vokalisti Koreli Yuan Sun Nah duo projesiyle, kuzey cazının önemli vokallerinden Torun Eriksen ile Zürihli besteci ve piyanist Nik Baertsch'in oluşturduğu RONIN Beşlisi gibi müzisyenleri konuk edecek.

Borusan Müzik Evi; Çağdaş Müzik Günleri ile bir yeniliğe daha imza atarak, müziğin 21. yüzyıldaki serüvenine tanıklık eden konserlere ev sahipliği yapacak. Berlinli Marcus Hagemann küratörlüğünde gerçekleşecek olan Borusan New Series kapsamında ise Borusan Müzik Evi'nin ilham veren mimarisiyle müzik bir araya gelecek. Borusan Kültür Sanat'ın İstanbul'un kültür hayatına yeni bir soluk katmak amacıyla Kod Müzik işbirliğiyle düzenlediği Nova Muzak Series ise müzikseverlere ilginç deneyimler yaşatacak. Meksikalı elektronik müzik sanatçısı Murcof'un açılışını yapacağı Nova Muzak Series'de Finli müzisyen Vladislav Delay, Aki Kaurismaki’nin I Hired A Contract Killer filmine canlı müzik yapacak.

MIAM ve Borusan Müzik Evi sunar
Borusan Müzik Evi, Türkiye’de klasik müziğin gelişmesi misyonunu bu sezon Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) ile işbirliği içinde sürdürecek.

Borusan Kültür Sanat ile MIAM, 2011–2012 sezonunda hayata geçirecekleri konser ve ustalık sınıfı etkinlikleriyle önemli bir işbirliğine imza atıyor. Bu ortak çalışma kapsamında Borusan Müzik Evi'nde düzenlenecek etkinliklerle ilgili ayrıntılı duyuru önümüzdeki aylarda yapılacak.