'Böyle av olmaz'

Kaçak avcıların yakaladığı iki şahin bulundu. Kaçak şahin avının cezası ise 7.5 milyon lira...

Haberler - Anadolu Ajansı 04.07.2012 - 11:49

'Böyle av olmaz'

Sivas Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekiplerince avcılardan ele geçirilen 2 şahin doğaya bırakıldı.

Orman muhafaza ekipleri, vatandaşlardan gelen ihbar üzerine, avcıların elinde olduğu ve av sırasında kullanıldığı bildirilen şahinler için harekete geçti. Ekiplerin geldiğini gören avcılar, gözlerini örtüyle kapattıkları ve ayaklarını bağladıkları 2 şahini bırakarak kaçtı.

Ekiplerce alınan şahinlerin yapılan kontrollerinde sağlıklı oldukları belirlendi. İki şahin, orman muhafaza ekiplerince Tavra Deresi mevkisinde doğaya salındı.

İl Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Selami Şahinbay, Sivas'ın şahin popülasyonu yönünden zengin bir il olduğunu, özellikle yurt dışından avcıların belirli şahin türlerini avlamak üzere buraya geldiğini söyledi.

Müdürlüklerine bağlı ekiplerin tedbir alarak, bu avcılarla mücadele ettiğini dile getiren Şahinbay, ''Kangal ilçemizde 3 araçla birlikte bir operasyon düzenledik. Şahin avcısı ekibiyle karşılaştık. Avcıları yakalayamadık ama özellikle yakalamış oldukları iki tane kaliteli şahin türünü sahada bırakıp kaçtılar. Ortalama olarak bir şahinin cezası 7,5 milyon lira. Bu kuşlar özellikle Suriye bölgesinde yüksek fiyatlara satılabilen türler, 20 bin dolara kadar çıkabiliyor fiyatları. Bunları ağ kullanarak tuzak kurarak yakalıyorlar. Güvercin kullanarak şahinleri tuzağa düşürüyorlar. Daha sonra kafalarını bağlamak suretiyle de yanlarında tutuyorlar. Daha çok, canlı yakalayabilmek için ağ kullanıyorlar'' diye

Sayfa Yükleniyor...