Cumhurbaşkanı Erdoğan: Böyle bir katilin arkasında yer alacağına...

Cumurbaşkanı Erdoğan, "Amerikan yönetiminin de kurumlarının da böyle bir katilin arkasında yer alacağına ihtimal vermiyorum" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 20.03.2015 - 19:43

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Böyle bir katilin arkasında yer alacağına...

Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan le Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, yaklaşık 3,5 saat süren görüşmeler sonrasında -Ukrayna YDSK dördüncü toplantısı sonuçlarına ilişkin ortak açıklamayı imzalayarak, ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, basın açıklamasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"CIA Başkanı 'Esad'ın devrilmesini istemiyoruz', ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 'Esad ile görüşmek zorunda kalabiliriz' dedi. Sonra bu ifade 'rejim' olarak düzeltildi. Sizce ABD'nin Suriye politikasında bir değişiklik söz konusu mudur?" sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

"CIA Başkanının ifadesi ile Kerry'nin ifadesinde bir tutarsızlık var. Sonunda gerçi aynı kapıya çıkıyor. Geçen haftalarda da bu konu gündeme geldi, daha sonra Kerry'nin ofisinden bunun yalanlandığını gördük. Bizim de bu arada yapmış olduğumuz anlaşmalara baktığımız zaman eğit donatla birlikte rejime yönelik bazı tespitler var. Öyle zannediyorum ki liderler seviyesinde yapacağımız görüşmelerle bu ifadelerin en doğru olanını o zaman daha doğru anlamış olacağız. Çünkü Esed'in başında olduğu bir Suriye'nin artık huzura, refaha ermesi kesinlikle mümkün değildir. Amerikan yönetiminin de kurumlarının da böyle bir katilin arkasında yer alacağına ihtimal vermiyorum." 

"TÜRKİYE HAZIR BEKLEMEKTEDİR"

"Türkiye'nin, Karadeniz bölgesinde güvenlik sağlanmasıyla ilgili ne tür bakışları vardır, atılması planlanan adımlar nelerdir? Türk akımı gerçekleştirilmesiyle ilgili ne tür riskler mevcut?" soruları üzerine Erdoğan, Türkiye'nin, Karadeniz bölgesiyle ilgili deniz, kara ve hava olarak güvenlik tespitlerinin mevcut olduğunu söyledi.

Erdoğan, "Kimden hangi şartlarda olursa olsun bir NATO ülkesi olarak Türkiye, bütün tedbirlerini almış ve hazır vaziyette zaten beklemektedir. Türkiye aslında Karadeniz'de aynı zamanda güvenlik noktasında bir sigortadır. Şu ana kadar da sorun yaşanmamıştır. Temenni ederiz ki bundan sonra da yaşanmaz" ifadelerini kullandı. 

"BİZ MÜSAADE ETTİK..."

Türk akımıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu konu biliyorsunuz Rusya, güney akımı öncelikle Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya doğal gazını göndermek niyetindeydi, hedef buydu. Hatta kendi projelerini gerçekleştirmek için bizim sularımızı da kullanmak istediler. Biz müsaade ettik, fakat daha sonra Bulgaristan Avrupa'ya geçişe müsaade etmedi. Önce müsaade etmişti, sonra müsaade etmedi. Akabinde bize bu teklifle geldiler, bizler de kendilerinin bu tekliflerini yaptığımız değerlendirme sonucunda makul karşıladık. Rusya'nın bu arzına, Avrupa'nın talebi ne olacaktır onu kestirebilmek şu anda mümkün değil. Türkiye olarak bizim şu anda ağırlıklı doğal gaz ihtiyacını karşılayan ülke Rusya'dır, ikinci derecede İran'dır, üçüncü derecede Azerbaycan'dır. Bu tabii aynı zamanda bir çeşitlendirmenin de neticesidir."

Bu arada, Ortak basın toplantısı öncesinde Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu ile Ukrayna Ulusal Menkul Kıymetler ve Hisse Senedi Piyasası Kurulu arasında bilgi alışverişine ilişkin mutabakat ile Turkcell'in Ukrayna'da 3G teknolojisi altyapısı kurmasına yönelik anlaşmalar imzalandı. 

İmza töreni ve ortak basın toplantısında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin ve Ukrayna kabinesinden bakanlar hazır bulundu.

Sayfa Yükleniyor...