BBC İmzalı belgesel ‘Dinozorların Krallığı’, geçmişin canavarlarını, Ali Poyrazoğlu’nun seslendirmesiyle ve filmlerde bile göremeyeceğiniz kadar korkunç ve ilginç yönleriyle hayata döndürüyor.

Sevimli dinozor oyuncaklarını ortadan kaldırın ve kertenkelelerin efendisiyle tanışmaya hazırlanın. ‘Dinozorların Krallığı’ izleyiciyi milyonlarca yıl geriye götürüyor ve dünya üzerinde bugüne kadar yaşamış en olağanüstü yaratıklara hayat veriyor.

Daha önce görülmemiş bir dinozor şovu
İşte karşınızda, merak uyandırıcı gerçeklerle süslenmiş üç boyutlu görsel bir deneyim: Dudak uçuklatan bir aksiyon ve keşifleri tarih kitaplarını yeniden yazdıracak karizmatik canavarlar…

Son 10 yılda, önceki 200 senede olduğundan daha fazla dinozor türü keşfedildi. Paleontolojistler artık dinozorların dünyaya 250 milyon yıldan fazla süre hükmettiğini, yerküreninin dört bir yanına yayıldığını ve her ekolojik duruma uyum sağlayabilmek için hayal edebileceğimizden daha iri, daha korkunç ve daha garip yaratıklara dönüştüğünü biliyor.

Tamamı üç boyutlu
Ve bu olağanüstü yaratıklar, elbette yepyeni bir yöntemle hayata döndürülmeyi hak ediyor. ‘Dinozorların Krallığı da işte tam olarak bunu gerçekleştiriyor.

Yeni ve tamamı üç boyutlu bir deneyim, - bilgisayar ortamında yaratılmış bir dünya ve üç boyutlu olay yeri inceleme grafikleri sayesinde - izleyiciyi tarih öncesi zamanlara döndürüyor. Yerkürenin eski ve belki de en acımasız sahiplerinin habitatlarını, nasıl yaşadıklarını, ölümüne savaşlarını gözler önüne sererken, kemik analizlerinden yola çıkarak onları yeniden yaratıyor. Böylece seyirciye fazlasıyla yakından, dinozorlarla bugüne kadar denenmediği kadar canlı ve içdügüsel bir tanışma imkanı sunuyor.

Onlar her yerdeydiler
Norveç açıklarındaki Svalbard’dan Güney Amerika’ya, ‘Dinozor Krallığı’ tarih öncesi döneme yepyeni küresel bir bakış getiren son keşifleri ortaya çıkarıyor. Çin’in dünyaya açılması, Kuzey ve Güney Kutuplarının keşfi ve Büyük Sahra’da yapılan aramalar, daha önce dinozor habitatı olarak kabul edilmeyen bölgelerde, bilinmeyen dinozor türlerinin keşfedilmesini sağladı. Belgeselin geçtiği bu sanal yerküre, dünyanın o zamanlar nasıl göründüğünü ve dinozorların yaşadığı çevreyi gözlerinizin önüne seriyor.

Sadece en acımasızlar bu seride
Ancak baştan uyaralım! Belgesel serisi, yalnızca yeni keşfedilen dinozorların en büyük, en kötü ve en farklı olanlarına yer veriyor. Koca deniz katili Predator X, T rex’ten (Tyrannosaurus rex) 4 metre daha uzun olan 17 metrelik dev Spinosaurus, yamyam Majungasaurus ve sürü halinde avlanarak, dünya üzerinde gelmiş geçmiş en büyük canlı Argentinosaurus’u bile alaşağı edebilen Mapusaurus…

Ayrıca dev orak biçiminde tırnaklara sahip vejetaryen avcı Nothronychus, uçan tüylü dev Microraptorthe ve ağaçta yaşayan yelpaze kuyruklu, uzun parmaklı minik Epidexipteryx… Ve şimdiye kadar bulunanların en büyükler olmadığına dair şaşırtıcı kanıtlar… Unutmayın, en büyük dinozor henüz keşfedilmemiş olandır!

Bölüm 1: Yeni Devler
Belgesel, Güney Kıtası’nda bir keşifle başlıyor.

T. Rex’ten daha büyük olan iki canavarın fosilleri bulununcaya kadar Afrika’nın bir dinozor habitatı olduğu bilinmiyordu. Bunlardan biri bugüne kadar keşfedilen en büyük dinozor avcısı Spinosaurus’tu.

Güney Amerika’da diğerlerini gölgede bırakan yeni bir devin izine rastlandı. Tek bir omuru bile insandan daha büyük olan Mapusaurus’un fosili Arjantin’de ortaya çıkarıldı. Bu fosil bugüne kadar dünyada yürüyen en büyük canlıya aitti.

'Dinozorların Krallığı' 19 Mayıs Cumartesi Saat: 21.00'de NTV'de.