Boz ayı, pikniğe giden ailenin davetsiz misafiri oldu

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki ormanlık alanda yaşayan ve dünyada "göç eden ayılar" olarak literatüre giren boz ayılardan biri, piknik yapan bir aile tarafından ekmekle beslendi.

Anadolu Ajansı 29.08.2019 - 13:42 | Son Güncelleme : 29.08.2019 - 13:47

Boz ayı, pikniğe giden ailenin davetsiz misafiri oldu

Kars'ta, Sarıçam ormanları ve yaban hayatı ile dünyada tek göç eden boz ayıların yaşadığı alan olan Sarıkamış ilçesinde, ayıların beslenmek için geldiği ilçenin çöplüğünde, fotoğraf çekmek ya da selfie yapmak için yanlarına yaklaşan vatandaşlardan uzaklaşmaması dikkati çekiyor.

Zaman zaman ilçedeki yerleşim yerlerine de inerek yiyecek arayan ayılardan biri bu kez ilçenin Keklik Deresi mevkisinde piknik yapan bir ailenin yakınına geldi.

Davetsiz misafir boz ayıyla ekmek ve yiyecek veren aile, bu anları cep telefonuna kaydetti.

Ailenin fertlerinden Önder Ağbaba, piknik yaptıkları yere yaklaşan boz ayıya yiyecek verdiklerini söyledi.

Vatandaşlara ayılara çok yaklaşmaması uyarısında da bulunan Ağbaba, "Ailece genellikle hafta sonları ve bazı günler pikniğe gidiyoruz. Gittiğimiz yerde devamlı gördüğümüz bir ayı vardı, her gittiğimizde ekmekle besliyoruz, bize alıştı. Sarıkamış ciddi bir doğaya sahip ve burada çok fazla ayı nüfusu mevcut. Onlara çok fazla yaklaşmamak lazım, sonuçta bu bir ayı. Yabani hayatına çok fazla karışmamaya özen göstermeliyiz" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...