Bozdağ ABD'li mevkidaşı ile Gülen'in iadesini konuşacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın bu akşam ABD'li mevkidaşı ile Gülen'in iadesini konuşacağı belirtildi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 21.03.2017 - 10:26 | Son Güncelleme : 21.03.2017 - 10:51

Bozdağ ABD'li mevkidaşı ile Gülen'in iadesini konuşacak

Örgüt (FETÖ) yeni bir talimat verdi, 'Mahkemelere giderken, yaşlı hacı amcaları götürün, başörtülü hanımları götürün, çocukları götürün, aman bir saygısızlık yapmayın. Hakimlerin, savcıların yollarına çıkın, onları etkilemeye çalışın.' diye ayrı bir politika.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hollanda ve Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkeleriyle yaşanan krizi de değerlendirdi. 

Batı ile yaşanan krize değinen Adalet Bakanı Bozdağ, "Darbecileri ve teröristleri himaye ediyorlar" dedi.

Gülen'in iadesi ile ilgili konuşan Adalet Bakanı Bozdağ şunları söyledi:

"Bugün akşam ABD Adalet Bakanı'yla bir telefon görüşmemiz olacak. Bu konuyu tekrar kendileriyle görüşeceğiz. Ayrıca bugün yine Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun da ABD'de, Washington'da bazı temasları olacak. Bu çerçevede büyük ihtimalle Adalet Bakanı'yla da konuşacak, bu konuları görüşme ve oraya birinci elden 'nin beklentilerini ve hassasiyetleri aktarma imkanı bulacaktır. Biz yeni yönetim döneminde bu konuda yeni bir anlayış beklediğimizi ve farklı bir uygulama olacağı beklentimizin çok yüksek olduğunu her defasında ifade ettik. Umarız beklediğimiz gibi bir sonuç çıkar.

Bu darbeyi FETÖ'nün yaptırdığına ve yaptığına dair koyduğumuz belge, bilgi ve delillerle eğer bu iade yapılmazsa veya geçici tutuklama yapılmazsa hiçbir dosyada iade, geçici tutuklama yapılamaz. Bu o kadar sağlam bir dosya. Güneş gibi biz her şeyi ortaya koymuşuz. Ama onlar başka bir yerde duruyor, başka bir yerden bakıyor."

Anadolu Ajansı Editör Masası’nda soruları yanıtlayan Bozdağ, “İstikrarlı bir Türkiye istemiyorlar. Avrupalıların yaptıkları tüm olumsuzlukları yüce Türk milletinin değerlendirdiğini görüyorum” dedi ve şunları söyledi: 

"Bakıyorsunuz hep beraber hücum halindeler. Neden? ‘Evet’ Türkiye’nin aleyhineyse bıraksınlar ‘evet’ çıksın, kayifleri yerine gelir. Ama ‘evet’ çıkmasın diye uğraşıyorlar. Çünkü zayıf ve istikrarsız bir Türkiye istiyorlar; her defasında Avrupa’dan  medet  uman Türkiye isteyenler, sandıktan ‘evet çıkmasını istemiyor.

AB ülkelerinden 2007’den 2017’e kadar bizim iadesini telep ettiğimiz kişi sayısı 443. Bu kişilerden sadece 12’si iade edimiş. Aramızdaki ikili anlaşmalara ve çok taraflı sözleşmelere rağmen bir yol bulunarak iade edilmiyorlar.

Türkiye’nin meşru hükümetinin bakanları Almanya’da Hollanda’da konuşamıyor. Ama PKK terör örgütü, orada toplantı ve gösteri yapıyor; konuşuyor. PKK, Almanya hükümetine göre ve AB’ye göre terör örgütüdür. Peki PKK ve yandaşlarının böylesi bir terör eylemi yapmasına nasıl izin veriliyor, bu izah edilemez.

Bu durum, Batı ülkelerinde Türkiye aleyhine kim ne yapıyorsa himaye edildiğinin ispatıdır. Darbeciler, teröristler himaye ediliyor. Kim Türkiye’ye ihanet ediyorsa, zarar veriyorsa onların daha makbul insan kabul edildiği ülke değerlendirmeleriyle karşı karşıyayız. Bu kabul edilemez ve sürdürülemez.

Bir tarafın kazandığı diğer tarafın hep kaybettiği bir ilişki düzeni olamaz. Bunu Avrupalı müttefiklerin de yakın gelecekte göreceğini düşünüyorum. Gittikleri bu yol yol değil...

Almanya istihbarat örgütünün başındaki zat, Alman halkına da Türk halkına da bütün dünyaya da gözünün içine baka baka yalan söylüyor. Sadece o yalan söylemiyor, dün Amerika'da İstihbarat Komitesi Başkanı da benzer bir yalan söyledi. Yalanların istihbarat örgütü başkanları tarafından tekrarlanmış olması onları gerçek yerine geçirmez. Ben, Alman İstihbarat Başkanı ve ABD istihbarat örgütlerinin elinde bu işi FETÖ'nün yaptığını adı gibi, kendi adlarını nasıl biliyorlar, o şekilde onlara öğreten, gösteren yeterinden fazla delil olduğuna inanıyorum."

Sayfa Yükleniyor...