Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan okullarda kıyafet sebestliği düzenlemesini bir adım daha ileri taşıyacak bir öneri geldi.

'Yasakçı anlayış'ın sona ermesinin olumlu bir gelişme olduğunu kaydeden Bozdağ, askeri ve polis okullarının da sivilleşmesi gerektiğini söyledi.

Okullarda kıyafet serbestliğini herkes ideolojik duruşuna göre değerlendirdiğine dikkati çeken Bozdağ, "Bizim bu işe ideolojilere göre, siyasi anlayışlarımıza göre bakmak yerine işin esası ve doğrusu ne ise ona göre bakmamız lazım. İşin esası ve doğrusu bu yasakçı anlayışın sona erdirilmesidir. Öğrencilerin ve velilerin bu konuda seçme hakkının saygı duyulmasıdır ve bu alanda hürriyetin tam tesis edilmesidir" diye konuştu.

Bizim bu yaptığımız şey öğrencilerimizin velilerinin kıyafetleri seçme konusunda belli kurallara riayet etmek kaydıyla bir hürriyet sağlanmasıdır. Bu kurallar da eğitimin sağlıklı yürümesi için yönetmeliğin içerisinde vardır. Buna uyulduğu taktirde veliler dilediği kıyafeti seçebileceklerdir. Öğrenciler hangi kıyafetle rahat ediyorlarsa onu giyebileceklerdir. Tek tip anlayış ortadan kalkacaktır.''

Askeri ve polis okullarında üniformalı öğrenciler olduğunu anlatan Bozdağ, şunları söyledi:

''Devlet okulları ve özel okullara baktığımızda da orada da üniformalı öğrencilerimiz var. Artık sivilleşmek zamanıdır. Üniformalı dönemlerin sona ermesi lazım. Hür oldukları ve istedikleri kıyafetler seçebildikleri, giyebildikleri farklılıkların rengarenk bir arada huzurlu ve mutlu bir biçimde olduğu bir yapıya doğru Türkiye gidecektir."

'KILIÇDAROĞLU'NA HÜRRİYET VERDİK'
Bozdağ, kıyafet düzenlemesine karşı çıkan CHP lideri Kılıçdaoğlu'nu da eleştirdi: "Artık tek tipçiliğin savunucusu olan Kılıçdaroğlu ve arkadaşları buna alışmalıdır. Eminim Sayın Kılıçdaroğlu torunları için daha güzel kıyafetler seçme imkanı bulacaktır. Ona da hürriyet verdik.''