Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, terör sorununun çözüm süreciyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bozdağ, eleştirmeme kararı aldığını öne sürdüğü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu samimi davranmamakla suçladı.

Bekir Bozdağ, şu ifadeleri kullandı:

“Kılıçdaroğlu’nun belli bir süre eleştirmeme kararı aldığı ortaya çıkıyor. Destek değil, eleştirmeme yaklaşımı gösteriyor. CHP samimi davranmıyor.

Çözüm süreci hayırlı bir sonucu doğurduğunda bundan CHP de kazançlı çıkacaktır, MHP de kazançlı çıkacaktır, AK Parti de BDP kazançlı çıkacaktır. Bütün Türkiye bundan kazanacaktır. CHP Genel Başkanı’na düşen şey, sürecin arkasında olduğunu ifade edip destek vermektir. Süreç içerisinde ortaya çıkacak bazı tartışmalı şeyler olduğunda hükümeti eleştirmeye, olumsuz yaklaşımlar ortaya koymaya, buradan bir siyasal rant devşirmeyi dönük yaklaşımları ortaya koyuyorlar. Kredi açma iradesinin gayri samimi bir irade olduğunu da gösteriyor.

Meclis’te bilgilendirmeler yapıldı, kapalı oturumlar yapıldı. Defalarca görüşme yapıldı. Her görüşmeyi hükümeti eleştirmek için bir fırsat olarak görüyorlar. Çözüm önerilerini ortaya koymak yerine sadece eleştiri yapan bir yaklaşım içindeler.”

Bütün partilere çağrı yapan Bozdağ, “Çözüm iradesine ve sürecine hep beraber sahip çıkalım. Türkiye terörün bittiği, kanın durduğu, gözyaşının dindiği bir ortama kavuştuğunda daha güçlü olacaktır. Bundan herkes kazançlı çıkacaktır. Bu süreçte millete rağmen hiçbir adım atılmayacak” dedi.

Bozdağ, genel afla ilgili bir soru üzerine ise “Sayın Başbakan genel affın olmadığını açıkladı. Halkın rahatsız olacağı konular gündeme getirilerek tartışma yapılıyor. Bu tartışmaları halkımızın sürece verdiği desteği azaltmaya yönelik tartışmalar olarak görüyorum” diye konuştu.