Dünya Ehli Beyt Vakfı’nın iftarına katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın “Tekke ve Zaviyeler Kanunu”yla yaptığı açıklamalar tartışmalara neden oldu.

Bozdağ’ın iftarda kullandığı ifade sözkonusu kanunun kaldırılabileceği şeklinde yorumlandı.

Bekir Bozdağ, konuyla ilgili bugün gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bozdağ, tekke ve zaviyelerin açılacağı yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyledi.

Alevilerin kullandığı sıfatları yasaklayan kanuna dikkat çeken Bozdağ, “Bu kanun çelebilik, müritlik, babalık ve dedelik gibi unvanları yasaklanıyor. Kıyafetlerin de giyilmesi yasaklanıyor. Bu kanunu tartışmayarak bir yere varamazsınız. Tekke ve zaviyelerin yeniden açılmasına yönelik herhangi bir çalışma yok” dedi.

İFTARDAKİ KONUŞMA TARTIŞMA YARATTI
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, katıldığı Dünya Ehli Beyt Vakfı’nın iftarında açıklamalarda bulunmuştu.

Tarikatların yasaklanmasıyla tekkeler ve zaviyelerin kapanmasıyla tarikatların yok olmadığını, dergahların bitmediğini, zikirlerin ve ayinlerin devam ettiğini vurgulayan Bozdağ, şunları söylemişti:

''Hiçbiri yok olmadı hepsi varlığını devam ettiriyor. Peki devlet bunu bilmiyor mu? Öyle ise niye biz birbirimize karşı muvazaa yapalım? Vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak devletin birinci vazifesidir. Biz ihtiyaçları görüp onu gidermekle mesulüz.

Vatandaş bize bu noktada yetki veriyor sorunları göreceğiz ve bu sorunlara beraber çözümler arayacağız. İnşallah diyorum önümüzdeki zaman içerisinde bu noktalarda da önemli adımları birlikte atma imkanını yine beraber yakalayacağız.''