Bozdağ: Türkiye El Kaide'ye destek vermedi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye'nin El Kaide'ye hiç bir şekilde destek vermediğini söyledi.

16.01.2014 - 12:18

Bozdağ: Türkiye El Kaide'ye destek vermedi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Meclis Adalet Komisyonu'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin terörle hem içeride hem de yurt dışında her türlü işbirliğini yaparak mücadele ettiğini hatırlattı.

"Türkiye El Kaide örgütüne hiçbir şekilde destek vermemiştir" diyen Bozdağ, Türkiye'de El Kaide'ye yönelik 64 soruşturmanın sürdüğünü, 16 tane de kovuşturmanın da yargıda devam ettiğini söyledi.

Bekir Bozdağ, "Türkiye'yi teröre destek verir gibi göstermek isteyen gayretler var ama bunlar boş gayretlerdir" dedi.

'TMK'DA DEĞİŞİKLİK İÇİN ÇALIŞIYORUZ'
Bozdağ Büyükelçiler Konferası'nda da konuştu.

Bozdağ, "Demokratikleşme konusunda ve diğer konularda önemli adımlar atıldı ama bundan sonra da atacağımız önemli adımlar var. Türk Ceza Kanunu'nda, Ceza Muhakemesi Kanunu'nda, Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik yapılması hususunda bakanlığımızın çalışmaları bulunmaktadır. Bu çalışmalar tamamlandığı zaman bu alanda da yeni bir adım atacağız" dedi.

Konferansta HSYK düzenlemesiyle ilgili konuşan Bekir Bozdağ "Bazı milletvekillerince hazırlanıp TBMM'ye sunulan kanun teklifini komisyonlarda ifade etmeye çalıştık. Bu teklifin daha da olgunlaşmasına katkı vereceğimizi ifade etmek isterim. HSYK'nın yeni yapısını belirleyen, görevini tanımlayan, yasaya düzenlenecek alanları belirleyen hükmü 159. maddesidir. Bu değişiklik teklifi anayasanın 159. maddesiyle getirilen düzenlemeleri değiştirmemektedir.

Örneğin, seçileceklere ilişkin nitelikler konusunda herhangi bir değişkliğe gidilmiyor, aynen muhafaza ediliyor. Seçilecek üyelerin sayısında azaltmaya veya çoğaltmaya da gidilmiyor. Anayasa'da kurulun görevleri olarak tanımlanan konularda herhangi bir değişikliğe gidilmiyor. Yönetim ve temsil konusunda değişikliğe gidilmiyor. Yine kurul 3 daire halinde çalışacak. Kurul'un görev süresi 4 yıldır, bu sürede de değişikliğe gidilmiyor. Eleştirilen pek çok başlık komisyonda olgunlaştı" dedi.

Hukukun üstünlüğü, hukuk devleti anlayışı içinde kabul edilen evrensel normları esas kabul ettik. Bundan sonraki süreçlerde de hassasiyet göstermeye devam edeceğiz.

Bozdağ, yeniden yargılama ile ilgili Başbakan'ın talimatıyla kapsamlı bi çalışma yürütüldüğünü söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...