Bozdağ: Türkiye'nin yeni bir muhalefeti oldu

Adalet Bakanı Bozdağ, Haşim Kılıç'ın sözleriyle ilgili "Toplantıya davet ettiği konukların huzurunda mahkemeninin nezaketine yakışmayacak bir üslup içinde konuşmuştur. Hukuki nosyonu zayıf, siyasi polemiklerle dolu bir konuşma oldu" dedi.

25.04.2014 - 15:48

Bozdağ: Türkiye'nin yeni bir muhalefeti oldu

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç'ın AYM'nin 52. kuruluş yıldönümü nedeniyle Yüce Divan Salonu'nda dile getirdiği AK Parti hükümetine yönelik sert sözleri değerlendirdi.

Bozdağ'ın açıklamasından öne çıkanlar;

"AYM Başkanı Sayın Haşim Kılıç'ın değerlendirmesi bütün kamuoyunun takdirindedir. AYM Başkanı toplantıya davet ettiği konuklarına davete yakışmayan bir üslup içinde konuşmuştur. Hukuki nosyonu zayıf, siyasi polemiklerle dolu bir konuşma oldu. Eleştirileri kişiselleştirmiştir, başkanın konuşması siyasi değil, hukuki olmak zorundadır. Baştan sona siyasi polemiklerle doludur.

Başkan gündemdeki bütün konuları siyasi bir aktör gibi cevaplamıştır. Bunu AYM Başkanı değil, siyasi temsilciler yapmalıdır. Umarım siyasi partiler 'Yetkimizi gasp etti' demez. AYM Başkanının kararlarını savunması ve arkasında durması, kararlarındaki zayıflığı ortadan kaldırmaz. Mahkeme kararları eleştirebilir.

Türkiye hukuk devletidir, herkes hukuk içinde hareket etmek zorundadır.

Başkanın Meclis'in yetkisini sorgulayamaz. Türkiye'de kimse TBMM'nin üzerinde değildir. Yargının tarafsız olması demokrasinin teminatıdır. Yargı bir ideolojinin arka bahçesi olamaz. AYM'ye bu üslup yakışmamıştır.

Türkiye'nin yeni bir muhalefeti olmuştur, AYM başkanı muhalefet partilerinin boşluğunu değerlendirmeye niyetli gibi gözüküyor. Muhalefet partilerine hayırlı olsun.

Yapılan açıklama hem yargıya hem yasamaya hem yürütümeye karşı büyük eleştiriler içeriyor"

Bozdağ, istifa çağrınız var mı sorusuna, "Öyle bir çağrım yok, kendi takdiri. Zaten emekliliğine 10 ay kaldı. Emekliliğine az bir süre kaldığı için yeni arayışlar içerisinde herhalde" diye yanıt verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...