Bozdağ: YSK kanuna aykırı davrandı

YSK'nın yurt dışındaki vatandaşların oy kullanmasıyla ilgili kararını değerlendiren AK Parti'li Bekir Bozdağ, "YSK görevine ve kanuna aykırı davranmıştır" dedi.

09.03.2011 - 15:43

Yüksek Seçim Kurulu, AK Parti'nin yurt dışındaki vatandaşların oy kullanması yönünde verdiği kararın düzeltilmesi için YSK'ya başvuruda bulunmuştu.


Karar düzeltme başvurusunu değerlendiren YSK, AK Parti'nin başvurusunu reddetmişti.

YSK'nın görevine aykırı davrandığını ileri süren Bozdağ, ''Kanunu, kanunun emrettiği biçimde uygulamamıştır. Uygulamadığı için de kanuna aykırı hareket etmiştir. Kanuna aykırı hareket etme gibi bir yetkisi ve görevi yoktur'' dedi.

NTV canlı yayınına katılan Bekir Bozdağ, "YSK kararında yurt dışında bulunan vatandaşların tercihlerinin çoğunluğunun AK Parti’den ya da başka bir partiden yana olması bu kararın alınmasında etken oldu mu? merak ediyorum" diye konuştu. 

Bozdağ şunları söyledi:

"Vatadandaşlarımız gümrük kapılarında oy kullanabiliyorlar ama bu zahmetli bir iş. Vatandaşlarımıza daha iyi şartlarda oyu kullanma imkanı sağlamak talebi uzun yıllardır vardı. Yasa 2008’de değişti. Hem yurt dışında bulundukları yerde hem mektupla hem de elektronik ortamda oy kullanma imkanı gibi alternatifler ortaya kondu. Bu görevde YSK’ya verildi ama CHP yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götürdü ve mahkeme mektupla ve elektronik ortamda oy kullanma konusunu iptal etti.

YSK kanunda kendisine verilen yetkiyi kullanmaması, şu gerekçeyle yapmıyorum deme hakkı yoktur. 2008’den bu yana 3 yıldır gerekli hazırlıkları yapıp bugün Türkiye’de nasıl bir vatandaş oy kullanıyorsa yurtdışında da imkan olan yerlerde sandık kurularak oy kullanmalarının yolu pekala açılabilirdi ama YSK kanuna uymak yerin uymamayı ve uygulamamayı bir çözüm olarak ortaya koydu.

Burada insan sormadan edemiyor yurt dışında bulunan vatandaşların tercihlerinin çoğunluğunun AK Parti’den ya da başka bir partiden yana olması bu kararın alınmasında etken oldu mu? merak ediyorum."

Bozdağ, yurt dışında oy kullanılmasının güvenlik açısından bir sorun yaratacağını düşünmediğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...