Adalet Bakanı Bozdağ'dan CHP bildirisine tepki

Adalet bakanı Bozdağ, CHP'nin bildirisine "Ben baktığım zaman bu bildiriyi PKK mı hazırladı, yoksa FETÖ-PKK işbirliği ile mi hazırlandı, yoksa üçü beraber mi hazırlamış anlamış değilim" sözleriyle tepki gösterdi.

ntv.com.tr 09.11.2016 - 10:58 | Son Güncelleme : 09.11.2016 - 11:01

Adalet Bakanı Bozdağ'dan CHP bildirisine tepki

CHP'nin Parti Meclisi toplantısının ardından yayımladığı bildiriye bir tepki de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan geldi.

Bozdağ, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun yapmış olduğu bildiri... Ben baktığım zaman bu bildiriyi PKK mı hazırladı, yoksa FETÖ-PKK işbirliği ile mi hazırlandı, yoksa üçü beraber mi, CHP beraber oturup mu hazırladı anlamış değilim" dedi.

AA'ya konuşan Adalet Bakanı, "Onların söylediklerini dile getiriyor. Bir nevi onların dediklerini yapıyor. Yargıya da talimat veriyor, 'şunu şunu derhal yapın, yerine getirin'. Türk yargısını CHP'nin emir eri zannediyor" ifadelerini kullandı.

"CHP'nin Sayın Genel Başkanı ve sözcülerinin açıklamalarıyla HDP'nin açıklamaları arasında, Kandil'in açıklamaları arasında, açıklayanlar dışında bir fark var mı?" diye soran Bozdağ, şunları kaydetti:

"CHP, kendisine oy verenlerin sözcülüğünü mü yapıyor yoksa PKK'nın sözcülüğünü mü yapıyor Atatürk'ün koyduğu istikamette mi siyaset yapıyor, yoksa FETÖ'nün koyduğu istikamette mi siyaset yapıyor? Milletin belirlediği ilkeler doğrultusunda mı yoluna yürüyor, yoksa baktığınızda Türkiye'ye zarar veren, aynen AB ülkesi büyükelçilerinin yaptığı gibi Türkiye'ye kim zarar veriyorsa onların yanında, arkasında, önünde mi durmuştur?" 

"KANUN ÖNÜNDE HERKES EŞİT"

HDP milletvekillerinin tutuklanmasına yönelik değerlendirmelerde de bulunan Bozdağ, şunları söyledi:

"Türkiye hukuk devleti, herkes kanun önünde eşit. Dolayısıyla kanun sıradan bir vatandaşa nasıl uygulanıyorsa, dokunulmazlığı kaldırılmış bir milletvekiline de aynı şekilde uygulanır. Burada Cumhuriyet savcılarının yaptığı şey kanunu uygulamaktan ibarettir, yanlış olan şey kanunun uygulanmasına direnmektir ve HDP'li milletvekillerinin yaptıklarıdır."

"KİMSE TÜRK YARGISINA TALİMAT VEREMEZ"

Bozdağ, HDP'nin dünkü grup toplantısına bazı ülkelerin büyükelçilerinin katılmasına da tepki gösterdi.

"Dün HDP'nin grup toplantısına bazı ülkelerin büyükelçileri giderek, bu saygısızlığı yaptılar" diyen Bozdağ, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin içişlerine, yargısına müdahaleye cüret ettiler. Hiç kimse, ne CHP Genel Başkanı, ne başka bir parti, ne de Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçileri, ne de bir başkası Türk yargısına emir ve talimat veremez, tavsiye ve telkinde bulunamaz. Türkiye'nin yargısı AB üyesi ülkelerin yargıları gibi bağımsız ve tarafsız bir yargıdır. Dışarıdan hiçbir müdahaleye açık değildir."

"LÜTFEN GİDİP İFADE VERİN"

İfade vermeye gitmeyen milletvekillerine de çağrı yapan Bozdağ, şunları söyledi:

"Şu anda HDP'den 15 milletvekiliyle ilgili işlem yapılmış durumda. Bir milletvekili de gelip ifadesini vermiş geçmişte. Ama geri kalan milletvekilleri çağrı yapıldığı halde onlar henüz ifade vermeye gitmemişlerdir. Onlara da çağrıda bulunuyorum, lütfen gidin savcılara veya mahkeme çağırdıysa mahkemeye ifade verin, onların sorularını cevaplandırın. Şu anda gitmeyen bütün milletvekillerini, parti farkı gözetmeksizin herkesi ben ifadelerini vermeye çağırıyorum."

"AVRUPA TÜRKİYE DÜŞMANLARININ DOĞAL MÜTTEFİKİ"

Bozdağ, "Türkiye'nin aleyhine kim çalışıyorsa, Almanya'nın doğal müttefiki" diyerek Almaya'ya da tepki gösterdi.

"Türkiye'nin aleyhine kim çalışıyorsa, Avrupa Birliği ülkelerine bakıyorsunuz bazı ülkelerinin doğal müttefiki. Ona her türlü korumayı veriyorlar, saraylarda ağırlıyorlar, cumhurbaşkanları kabul ediyor" ifadelerini kullanan Bekir Bozdağ, şunları söyledi:

"Bunun mesajı şudur; Sizin aleyhinize kim çalışıyorsa bizim başımızın üzerinde yeri vardır. Cumhurbaşkanı dahil bizde en üst düzeyde kabul görür. Avrupa Birliği uzunca bir zamandır Türkiye'nin aleyhine olan her türlü işe biraz daha sıcak bakıyor. Baktığımızda verdiği kararlarda da onu görüyoruz. Türkiye'de hiç mi olumlu, güzel şeyler olmuyor  Buna dair bakıyorsunuz raporlarında, başka yerlerde değerlendirme yapmıyorlar, yer vermiyorlar."

Sayfa Yükleniyor...