Bozkır keleri bu kez Tunceli'de görüldü

Tombul kertenkele bozkır keleri olarak adlandırılan 'Trapelus lessonae' cinsi kertenkele Tunceli'de görüldü. Bu tür daha önce aynı şehrin Mazgirt ilçesinde görülmüştü.

DHA 06.07.2020 - 14:30

Bozkır keleri bu kez Tunceli'de görüldü

Tunceli'nin Hozat ilçesinde tehlikeli bir durumu fark ettiğinde kendisi gizleyebilen ve kertenkelinin 'en tombul' türü olarak bilinen 'Trapelus lessonae' görüntülendi.

Türkiye'de Doğu, Güneydoğu, Doğu Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde, dünyada ise İran, Irak, Suriye, Lübnan, Filistin ve Azerbaycan gibi ülkelerde belirli alanlarda yaşayan bozkır keleri, Tunceli'nin Hozat ilçesine bağlı Beşelma köyünde Özlem Berktay tarafından görüntülendi. Kertenkele türleri arasında en tombul tür olan bozkır keleri, tehlikeli bir durumu fark ettiğinde 3-5 metre gittikten sonra olduğu yerde hareketsiz durarak gizlenmesiyle biliniyor.

Bulunduğu bölgenin toprak rengi ile uyumlu olması nedeniyle doğada insanlar tarafından pek fark edilemeyen bozkır kelerini fotoğraflayan Özlem Berktay, "Bizler yıllardır aile olarak küçük ve büyükbaş hayvancılık yaparak geçiniriz. Annelerimiz ve babalarımız birçok defa böyle bir kertenkele varlığından bahsetmişti'' dedi.

Berktay sözlerine şöyle devam etti:

''Hafta içinde hayvanlarımızı otlatırken kumluk bir alanda fark ettim. Çok sevimli ve tombul bir kertenkele türü avuçlarımın içine alıp fotoğrafını çektim. Çok güzeldi. Daha sonra yere bıraktım ve bir iki metre gittikten sonra sabit durarak öylece bekledi. Ama bulunduğu yerdeki toprak rengiyle inanılmaz bir uyumu vardı. Çok dikkatli bakılmadıkça fark edilmesi imkansız" 

Sayfa Yükleniyor...