BP'nin patronu 'terleyecek'

BP'nin patronu Tony Hayward, şirket ABD kıyılarındaki petrol sızıntısından etkilenenler 20 milyar dolarlık tazminat fonu kurulmasını kabul ettikten bir gün sonra Kongre üyelerinin sorularıyla terleyecek.

Haberler 17.06.2010 - 10:04

BP'nin patronu 'terleyecek'

Hayward'ın Kongre komisyonuna vereceği ifadesinde, petrol sızıntısı nedeniyle 'şahsen yıkıldığını' söylemesi bekleniyor.

Şirket, tazminat fonuna para ayırmak için, hissedarlarına yapacağı kâr payı ödemelerini askıya aldığını duyurmuştu.

Bu arada, BP'nin sızıntı yapan kuyudaki petrolü kontrol altına almak için kullandığı sistem kısa bir aradan sonra tekrar çalışmaya başladı.

Sızan petrolü, okyanus yüzeyindeki bir gemiye toplayan sistem, yıldırım çarpması nedeniyle kısa süre durmuştu.

Şirket dün petrolü yakılması için yüzeye getiren ikinci bir sistem kurulduğunu açıklamıştı.

Kriz karşısında takındığı tavır nedeniyle ağır eleştirilere uğrayan Hayward bugün Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komisyonu bünyesinde kazayı araştırmak üzere kurulan özel alt komisyon karşısına çıkacak.

BP, Hayward'ın komisyonda yapacağı konuşmanın metnini yayınladı. Bu metne göre Hayward, 'Durumun ne derece korkunç olduğunu tam anlamıyla anlıyorum' diyecek.

Hayward ayrıca, şirketin sızıntıyla ilgili olarak kendi içinde yaptığı soruşturmayla ilgili bilgi de verecek.

BP'nin patronu, 'İnsanların bunun neden olduğunu ve kimin suçlu olduğu sorularına basit yanıtlar istediğini anlıyorum. Ancak gerçek şu ki, bu daha önce görülmeyen hataların birleşimiyle oluşan karmaşık bir kaza' diyecek.

Şirket tazminat fonuna 2010'un sonuna dek 5 milyar dolar ödemeyi kabul etti. 20 milyarlık fonun geriye kalan tutarı ise gelecek üç yılda ödenecek.

Uzlaşma, ABD Başkanı Barack Obama tarafından, BP yetkilileriyle Beyaz Saray'da yaptığı görüşmeden sonra kamuoyuna duyuruldu.

Obama, 'BP'yi ve tüm tarafları sorumlu tutmaya devam edeceğiz. BP'nin Körfez Bölgesi ve Amerikan halkına karşı sorumluluklarını yeride getirebileceğine inanıyorum. BP güçlü bir şirket ve öyle kalması herkesin çıkarına' dedi.

Obama şirketin mali sorumluluklarını karşılaması anlamında bir üst sınır olmayacağını da vurguladı.

Uzmanlar, BP'nin mali yapısının sızıntının yarattığı zararla başa çıkabileceğini söylüyor.Amerikalı siyasetçiler, BP'yi 20 Nisan'daki patlama öncesi kurallara uymamakla suçluyor.

Patlamada 11 kişi ölmüş ve petrol platformu batmıştı.O günden bu yana yüzbinlerce varil petrol Meksika Körfezi sularına aktı.Sızan petrolün bir kısmı Körfez bölgesi boyunca sahillere vurmaya başladı.Bu durum, bölgedeki işletmeler ve doğal yaşam açısından bir tehdit olarak görülüyor.Sızıntı şimdiden bölgedeki balıkçılığı felç etti ve BP'nin piyasa değerini milyarlarca dolar azalttı.

Sayfa Yükleniyor...