İrlandalı yazar Brian O'Nolan (1911-1966) doğumunun 100. yılında anılıyor

İrlanda, dünyaca ünlü yazarlarından Brian O'Nolan'ı (1911-1966), doğumunun 100. yılında anıyor.

"Flann O'Brien" ya da "Myles na gCopaleen" takma adlarıyla de tanınan yazarın doğumunun 100. yılı şerefine Dublin'de çeşitli etkinlikler düzenlenirken İrlanda posta kurumu "An Post" ünlü yazar için pul bastırdı.

İrlanda'daki postanelerde dün itibariyle satışa sunulan pulun üzerinde, Brian O'Nolan'ın, ressam kardeşi Micheal O'Nolan tarafından yapılmış portresi yer alıyor.

İrlanda'nın Tyrone bölgesinde 5 Ekim 1911'de dünyaya gelen ünlü yazar, yaşamının büyük kısmını Dublin'de geçirdi. Bir süre devlet memurluğu da yapan O'Nolan, 1939 yılında yayımlanan ilk eseri "At Swim-Two-Birds" ile dünya edebiyatına postmodern romanın ilk örneklerinden birini kazandırdı.

Türkiye'de daha çok "Flann O'Brien" takma adıyla yazdığı Üçüncü Polis (Third Police) romanıyla tanınan O'Nolan, aralarında Faustus Kelly , The Hard Life ve The Dalkey Archive'ın da bulunduğu eserlere imza attı.

O'Nolan, "Myles na gCopaleen" adıyla, İrlanda'nın yüksek tirajlı Irish Times gazetesine güçlü mizah duygusuyla renklendirdiği köşe yazıları da yazdı.

İrlanda edebiyatında adı James Joyce ve Samuel Beckett ile birlikte anılan ve yaşadığı dönemin yazınsal geleneklerinin dışına çıkan Brian O'Nolan, dünya edebiyatında da 20. yüzyılın önemli yazarlarından biri olarak niteleniyor.