Koşan Adam Kemal Özdemir, dünya çapında en zorlu parkurlar arasına girmeye aday tarihi Likya Yolu’nun 240 km’lik bölümünde TEMA Vakfı’nın ağaçlandırma çalışmalarına dikkat çekmek amacıyla koşuyor. Türkiye’de düzenlenen ilk ‘ultra maraton’ olma özelliğini taşıyan Likya Maratonu, 24 Eylül-2 Ekim 2011 tarihleri arasında Fethiye ve Antalya arasında koşulacak. Sporcular 6 gün boyunca doğada tek başlarına parkuru tamamlamak için mücadele edecekler.

Kemal Özdemir, “2011 yılı BM tarafından Uluslararası Ormanlar Yılı ilan edildi. Toprağımızın, suyumuzun, doğamızın korunması için mücadele eden TEMA Vakfı’nın ağaçlandırma çalışmalarına destek vermek ve halkımızı fidan dikmeye çağırmak için Likya Maratonu’nun zorlu parkurunda koşmaya karar verdim. Maraton süresince TEMA Vakfı aracılığı ile yapılacak fidan bağışları bana güç verecek. 26 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında TEMA web sitesinde maraton parkurunun neresinde olduğumu görebileceksiniz. Koştuğum sürece fidan bağışlarınızla TEMA’ya destek olabilir, çocuklarımıza ve torunlarımıza yaşanabilir bir gelecek bırakmak için küçük de olsa bir adım atabilirsiniz.” dedi.

TEMA Vakfı için koşan 51 yaşındaki milli sporcumuz Kemal Özdemir, İstanbul Üniversitesi Spor Akademisi’nde öğretim görevlisi ve Deniz Harp Okulu’nda baş antrenör olarak görev yaptı. Çok küçük yaşta sol kolunu kaybetmesine rağmen normal maratonlarda, sağlıklı sporcularla yan yana yarışan Koşan Adam, 2006 Hollanda Dünya Şampiyonası’nda maratonda altıncı, 2007’de Çek Cumhuriyeti’nde 5000 metrede birinci, 2008 Pekin Paralimpik Olimpiyat oyunlarında yarışan tek Türk atlet olarak onüçüncü oldu.