Özden Örnek: Bu askeri darbe değil, imamın darbesi

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, 15 Temmuz darbe girişimini ilk duyduğu anda ''Bu askeri darbe değil, imamın darbesi" tepkisini verdiğini söyledi. Örnek, darbenin başarısız olmasını da, halkın tepkisine ve ordu içindeki demokrasiye inanmış subaylara bağladı.

NTV Haber 05.08.2016 - 14:48

Özden Örnek: Bu askeri darbe değil, imamın darbesi

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, darbe girişiminin içinde olan askerlerin isimlerini öğrendikten sonra verdiği tepkiyi anlattı.

Habertürk Gazetesi'ne konuşan ve ''15 Temmuz gecesi bir iki isim elime geçtiğinde bu askeri darbe değil, imamın darbesi dedim" ifadesini kullanan Örnek şu ifadeleri kullandı:

''15 Temmuz gecesi bana gelen ilk haber 'Askerler Beylerbeyi’nde polislerin silahlarını alıyor' şeklindeydi. Sonra ‘Asker köprüyü kesti’ haberi geldi. Bunun normal olmadığını anladım. Kim olduklarını sormayın, ama 1-2 isim geçti elime. O isimlerin ne mal olduğunu biliyordum. Hemen 'Bu askeri darbe değil, imamın darbesi’ dedim.''

Örnek, darbe girişiminin başarısız olmasının nedenlerini de sıraladı: ''Birincisi halkın tankla, topla, uçakla yapılan bu işe karşı sokaklara çıkmasıdır. İkincisi Türk Silahlı Kuvvetleri içinde darbeye karşı olan demokrasiye bağlı subay ve askerlerin bunlara karşı durmasıdır. Yayınlanan bildiriye bakın. Amaçları bu darbeyi ‘Atatürkçü subayların’ yaptığı izlenimi vermekti. Burada TSK’nın şerefli mensuplarına tuzak kurdular ama onlar tuzağa düşmedi.''

Sayfa Yükleniyor...