Bu bahçe "dik" duruyor

Binalardaki hava kalitesini arttıran ve enerji tasarrufu sağlayan "dikey bahçeler" giderek artıyor. Türkiye'nin ilk dikey bahçelerinden birinin hikayesi ise şöyle...

07.08.2012 - 12:40

Bu bahçe "dik" duruyor

Dikey bahçeler dünyada ilk olarak Fransiz Botanikçi Patrick Blanc tarafindan 1988 yılında bulundu. Blanc, araştırmalarını Malezya’daki yağmur ormanlarında sürdürüyor. 8.000 türden 2.500’ünün topraksız ve az ışıklı ortamda, ağaçlarla kayaların üzerinde, yalnızca nemden beslenerek yetiştiği dikkatini çekiyor.

Botanikçi Blanc'ın günümüzde Paris,Londra,New York,Tokyo şehirleri başta olmak üzere 200 aşkın dikey bahçesi var.

Dikey bahçeler, binalardaki hava kalitesini arttırıyor. "Hasta Bina Sendromu" olarak bilinen, kapalı mekanların havasının kirliliğine karşı birebir...

Ortalama bir insan hayatının % 90 nını kapalı mekânlarda geçiriyor.Bu sırada binanın yapımında kullanılan hammaddeler, boyalar ve mobilyalardaki kimyasallardaki formaldehit, VOC’lar, trikloretilen kloroetilen, karbon monoksit, benzen, tolüen, ksilenve sayısız diğerleri gibi toksik dumanlar insan sağlığını tehdit ediyor. Dikey bahçeler sayesinde bitkiler havada kirliliğe neden olan maddeleri emip havayı temizleyebiliyorlar.

Dikey bahçelerin başka bir faydası ise yaz aylarında enerji tasarrufuna yardımcı olmaları... Yüzlerce bitki içeren bir dikey bahçe bir odanın ısısını 3 ila 7°C arasında soğutabilir. Kışın ise ekstra yalıtım tabakası olarak görev görür. Duvar ile arasındaki hava boşluğu dışarıya kaçan ısıyı azaltırken içeri giren soğuğu da engeller.

Dünyada giderek yaygınlaşan "dikey bahçe" uygulamalarını Türkiye'de başlatan kuruluşlardan Siemens Ev Aletleri'nin Pazarlama Müdürü Ayşe Özkaya, sorularımızı yanıtladı...

-Dikey bahçeler son yıllarda önem kazandı. Türkiye'nin ilk dikey bahçesini oluştururken sizin çıkış noktanız neydi? Dikey bahçelerin önemi sizin için ne?

Metropol hayatı insanı yeşilden, doğadan uzaklaştırıyor. Oysa, günlük hayat içinde etrafımızda yeşil alanların olmasına o kadar ihtiyacımız var ki... Dikey bahçe projesi ile yeşil alanlara duyduğumuz ihtiyaca dikkat çekmeyi, doğa ve çevre bilincinin güçlenmesine destek olmayı amaçlıyoruz. Proje kentin ortasında görülebilir olması, soluk alıp vermesi, canlı olması itibari ile bizim için önemli ve anlamlı.

Uzun süredir içinde yaşayanın olmadığı bir binanın cephesinde 90 metrekarelik bir alanda oluşturulan dikey bahçede, topraklarından arındırılarak tek tek yerleştirilen 4000 bitki yaşıyor. Sekiz farklı bitki türü ile martı sembolleri, Siemens logosu ve doğa temasının işlendiği bahçe, özel sulama ve gübreleme sistemi ile altı ay boyunca burada yaşamaya devam edecek.

-Oluşturduğunuz dikey bahçenin bugüne kadar ne tür faydaları olduğunu deneyimlediniz? Ne tür geri dönüşler aldınız?

Dikey Bahçe outdoor uygulamamız Tarlabaşı bölgesinde, işlek bir yol üzerinde, tarihi bir binanın cephesinde kurulu. Dolayısıyla gün içinde bahçemizin önünden geçen birçok kişi, orada öyle bir bahçe yaşadığının farkına varıyor. Beklenmedik bir anda karşılarına çıkan bahçeden herkes etkileniyor. Bahçemizi tesadüfen keşfedenlerden bilerek görmeye gelenlere, hatta çalışanlarımıza kadar geniş bir kitleden çok olumlu geri bildirimler alıyoruz. Bununla birlikte birçok internet sitesinde, gazetede önemli yansımalar elde ettik. Projemiz çok dikkat çekti ve konuşuldu. 

İnanarak hayata geçirdiğimiz bir projenin toplumda farkındalık yaratmasını ve beğenilmesini, bize verilmiş en büyük ödül olarak değerlendiriyoruz. Eğer bahçemiz görenler üzerinde doğayla buluşma arzusu yaratıyorsa ki aldığımız tepkilerden böyle olduğunu anlıyoruz, bu bizim için önemli bir kazanımdır.

-Dikey bahçeyi yapmanın zorlukları nelerdir?

Projeyi hayata geçirmek için yaptığımız araştırmalarda, Türkiye’de bu işi yapabilecek firma sayısının çok az olduğunu ya da yeterince bilinmediğini gördük. İş ortağınız böyle bir proje için en önemli başarı kriterlerinizden biri, doğru firmayı seçmek durumundasınız. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmekle birlikte, markanızın imzasını taşıyacak bir işin ortaya çıkacak olması durumu daha da hassaslaştırıyor. Tüm kriterleri sağlıklı değerlendirerek yola çıkmalısınız. Sonuç olarak, süreç sonunda dikey bahçeler projemizde Silvanus ile çalışmaya karar verdik. Yurtdışında yedi senelik New Yorklu bir dikey bahçe firmasıyla Avrupa ülkelerinde çözüm ortaklığı sağlayan Silvanus, bu sektördeki deneyimleri sayesinde çok sorunla karşılaşmadan, projeyi başarıyla gerçekleştirdi.

-Bundan sonra bu uygulamayı yaygınlaştırmayı düşünüyor musunuz?

Türkiye’de dikey bahçe outdoor uygulamasını başlatan marka olma özelliği taşıyoruz. Ülkemizde bu tip projeleri hayata  geçirebilen  firmaların sayısı oldukça az hatta sadece İstanbul ile sınırlı kalan bir alana sahip. Projeyi hayata geçirdiğiniz koşullar gelecek planlarınızda da etkili oluyor, bununla birlikte elbette dikey bahçe projesini yaygınlaştırmak hedeflerimiz arasında.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...