Ulaştırma Bakanı Arslan: Bu bir afettir

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul'da etkili olan şiddetli yağış için "Bu bir afettir" ifadesini kullandı.

NTV Haber 18.07.2017 - 11:40 | Son Güncelleme : 18.07.2017 - 13:13

Ulaştırma Bakanı Arslan: Bu bir afettir

İstanbul'da sabah saatlerinden itibaren şiddetli yağış etkili oluyor.

Sağanak nedeniyle caddeleri su bastı, trafik kilitlendi. Bazı bölgelerde vatandaşlar mahsur kalırken, toplu taşımada aksamalar yaşandı.

Şiddetli yağışla ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'dan bir açıklama geldi. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul'daki şiddetli yağışa ilişkin, "Tam bir afettir. Metrekareye 250 kilogram yağmur yağmış, bir saat, bir buçuk saatte, bu olağanüstü bir durum. Avrasya Tüneli'nde ekipler teyakkuz halinde. Su tahliyesi yapıyorlar. Kısa sürede de tünel geçişi başlamış olacak" dedi.

Bakan Arslan, İstanbul'daki yağışa ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, şiddetli yağış nedeniyle herhangi bir sıkıntı yaşanmaması adına Avrasya Tüneli geçişinin bir süreliğine trafiğe kapatıldığını bildirdi.

Ekiplerin teyakkuz halinde çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Arslan, şunları "Avrasya Tüneli'nde ekipler teyakkuz halinde. Su tahliyesi yapıyorlar. Kısa sürede de tünel geçişi başlamış olacak. Herhangi bir can kaybı yok ama bazı araçların kaldığı yerden dolayı araçlarda hasarlar var. Avrasya Tüneli'ndeki çıkış noktalarında olabilecek sıkıntı nedeniyle girişleri durdurduk. İSKİ su tahliyelerini hızlı bir şekilde yapıyor, devamında açılışı yapılacak" diye konuştu.

Ekiplerin tamamının bölgede teyakkuz halinde bulunduğunu kaydeden Arslan, kriz merkezinin çalışmalarını devam ettirdiğini, sıkıntı yaşayan vatandaşların kriz merkezlerine ulaşmasını istediklerini vurguladı.

"ZARARLAR İÇİN DESTEK OLUNACAK"

Ekiplerin kurtarma çalışmalarını sürdürdüğünü, hasar tespitinin ise daha sonra gerçekleştirileceğini aktaran Bakan Arslan, "Herhangi bir hasar durumunda tespiti yapılıp, zarar ziyan ödemesi yönünde destek olunacak. Şu an yağmur durmuş vaziyette. Su tahliyeleri yapılıyor. Bugünkü yağışı meteorolojinin yoğun yağış haberiyle örtüştürmek doğru bir şey değil" değerlendirmesinde bulundu.

"ÇARŞAMBA GÜNÜNE KADAR DEVARM EDECEK"

AK Parti Grup Toplantısı öncesinde konuşan Eroğlu, "Şu anda İstanbul'da bilhassa Asya yakasında çok güçlü bir yağış var ve bu yağış çarşamba günü akşama kadar sürer diye düşünüyoruz. Çanakkale'den başlayarak özellikle Marmara Bölgesi'nden batı Karadeniz'e, oradan Artvin'e kadar hafta sonuna kadar şiddetli yağışlar devam edecek. Ama çarşamba günü azalıyor" dedi.

Zorunlu olmadıkça vatandaşlardan özel araçlarıyla sokağa çıkmamalarını isteyen Eroğlu,"Küçük arabalarla yollara çıkmasınlar, gidecekleri yerlere mümkünse toplu taşıma araçları ile gitsinler. Herhangi bir işi yoksa evde beklesin, eğer dere kenarında ise gerekirse başka yere taşınsın" uyarısında bulundu.

"HER ŞEY KONTROL ALTINDA"

Toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Yıldırım, İstanbul'da etkili olan şiddetli yağışa değindi. Yağış için "afet" nitelendirmesinde bulunan Yıldırım, "Normal mevsim düzeylerinin, ortalamalarının çok çok üzerinde bir yağış. Olay kontrol altında. Şu ana kadar rapor edilen can kaybı yok. Bir afet düzeyinde bir iş" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...