Kılıçdaroğlu: Bu bir demokrasi tercihidir

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "16 Nisan'da sandığa gideceğiz ve bir tercihte bulunacağız. Bu tercih bir demokrasi tercihidir. Siyasi görüşleriniz, kimliklerimiz farklı olabilir ama bir arada demokrasi istiyoruz" dedi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 23.03.2017 - 11:54 | Son Güncelleme : 23.03.2017 - 16:21

Kılıçdaroğlu: Bu bir demokrasi tercihidir
Arşiv

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afyonkarahisar Ticaret Borsası'nda muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu, komşu ülkelerle de huzur içinde yaşamak istediklerini vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İsteriz ki hem dünyada barış olsun, hem 'de barış olsun. 16 Nisan'da sandığa gideceğiz ve bir tercihte bulunacağız. Demokrasiyi mi istiyoruz, tek adam yönetimini mi istiyoruz? Bu tercihte bulunacağız. Bu tercihin sağı solu yok. Bu tercihin A partisi B partisi yok. Bu tercihin sosyal demokratlar, mütedeyyinler, milliyetçiler, ülkücüler, Saadet'çiler, bunlarla da ilgisi yok. Bu tercih bir demokrasi tercihidir. Siyasi görüşleriniz, kimliklerimiz, yaşadığımız bölgeler farklı olabilir ama bir arada demokrasi istiyoruz."

"DEVLETİN TEPESİNDE ÇİFT BAŞLILIK OLACAK"

Anayasa değişikliği halk oylamasında "Evet" çıkması halinde ''çift başlılık durumu ortadan kalkacak'' söyleminin doğru olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Nasıl en tepedeki kişi hem başkan olacak hem de siyasi partinin genel başkanı olacak. Yani iki ayrı şapkası olacak. Çift başlılık söylemi asla doğru değil. Tam tersine bu anayasa değişikliği geçerse devletin tepesinde çift başlılık olacak.. Mesele bir siyasi parti meselesi değildir, mesele bir kişi meselesi değildir. Mesele memleket meselesidir, cumhuriyet, vatan, bayrak, demokrasi meselesidir. O kadar fazla yetkiler veriyoruz ki; bir kişiye bu kişi hata yaptığı zaman hatayı 80 milyon çekecek."

"EVET DEMENİN VEBALİ AĞIR"

CHP Lideri, ardından düzenlenen mitingde halka seslendi. "Evet demenin vebali çok ağırdır" diyen Kılıçdaroğlu, "Bu ülkenin toprağında yaşıyor, suyunu içiyorsak bu ülkenin geleceğini düşünmemiz lazım. Eğer hukukun üstünlüğünü değil de üstünlerin hukukunu yaratırsak iki sınıflı bir toplum çıkar ortaya; egemenler ve mazlumlar" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, "Öyle yetkiler veriyoruz ki kendilerine yakınlarına... Kaç başkan yardımcısı olacak, kaç bakan olacak, başbakanlık neden kalkıyor, neden 600 milletvekili belli değil. Milletin egemenliği bir kişiye verilemez. Milletin istiklalini milletin azim ve kararı kurtaracatır diyor Mustafa Kemal. Hayırımız hayırlı olsun" diye konuştu. 

Sayfa Yükleniyor...