Kılıçdaroğlu: Bu Cumhuriyet bize altın tabakta sunulmadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merzifon Belediyesi'nin düzenlediği toplu açılış ve temel atma töreninde konuştu.

DHA 27.08.2016 - 18:48

Kılıçdaroğlu: Bu Cumhuriyet bize altın tabakta sunulmadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merzifon Belediyesi'nin düzenlediği toplu açılış ve temel atma töreninde yaptığı konuşmada, "Hiç kimse unutmasın. Bu cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyet, bize altın tabak içinde sunulan bir Cumhuriyet değildir. Bu Cumhuriyetin arkasında şehitlerimizin kanları var. Gazilerimizin alın teri var. Kadınlarımızın emeği var. Gencecik fidan gibi çocuklarımızın alın teri var" dedi. 

Sınırları cetvelle çizilen ülkelerde bugün kan ve gözyaşı olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Cetvelle çizilen sınırımız yoktur bizim. Cumhuriyetimizin değerini bilmek zorundayız. Cumhuriyet ne kadar değerlidir, bunun farkında değiliz hala bazılarımız. Aklın kiraya verildiği bir düzen değildir Cumhuriyet. Cumhuriyet herkesin özgürce düşündüğü, düşüncelerini özgürce dile getirdiği bir rejimin adıdır. Cumhuriyetin değerini bilmeliyiz ve çocuklarımızı Cumhuriyetin kurucu değerleri çerçevesinde yetiştirmeliyiz. Onlara aydınlık Türkiye'yi güçlendirmek için neler yapmaları gerektiğini hatırlatmalıyız. Eğer birileri aklını bir yere kiraya vermişse bu eğitimin hiçbir önemi yoktur. Aklımızı kullanacağız. Daha güzel, daha güçlü bir eğitim sistemi kuracağız."  

Konuşmasında 15 Temmuz akşamı darbe girişimine karşı hep beraber mücadele edildiğini anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Grubu bulunan dört siyasi parti parlamentoda, parlamento bombalanırken görev yaptı. Ortak mücadele ettik. Vatandaşlarımız sokağa, tankın üstüne çıktı. Darbeyi el birliğiyle püskürttük. 21'inci yüzyılın Türkiye'sinde darbeler olmamalı. O dönemi artık kapatmalıyız. Artık biz kendi özgür irademizle kendimizi yönetmesini bilmeliyiz. Darbecilerin gelip yönettiği Türkiye, her zaman Türkiye'yi geriye götürmüştür. Her darbeden sonra Türkiye ağır bedeller, faturalar ödemiştir. En ağır faturaları ödeyen partinin genel başkanıyım. Darbelerden sonra bizim genel başkanlarımız hapse atılmıştır. Bizim arşivlerimize el konulmuştur. Darbelerin ne tür sorunlar yarattığını en iyi biz biliyoruz. O nedenle hep beraber tam demokrasi demeliyiz. Ne darbe ne dikta, tam demokrasi demeli ve demokrasiyi savunmalıyız."  

"SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ" 

Kemal Kılıçdaroğlu, demokrasinin geleceği için geçmişin iyi sorgulanması gerektiğini belirtirken, sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçmişi iyi bilirsek tarihi tekerrür ettirmeyiz. O nedenle düşünmenin yolu okumaktan, bilgili olmaktan geçer. Sorumlu siyasetten geçer. Ne demek sorumlu siyaset? Hata yaptığı zaman özeleştiri yapmasını bilmekten geçer. Hata yaptım, kusura bakmayın; demekten geçer. Eğer siz sorumluysanız gereğini de yerine getireceksiniz. Yanlış yaptıysanız hesabını vereceksiniz." 

Terör olaylarına da değinen Kılıçdaroğlu, şehitler için ne söylenirse söylensin sözün bittiği yere gelindiğini söyledi. Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Sonuçta ateş düştüğü yeri yakıyor. Erzincan’a gittim. Erzincan’da şehidimizin ailesini ziyaret ettim. Babanın söylediği; bu acıyı biz çektik. Anneler söylüyor; bu acıyı biz çektik. Başka anneler, başka babalar bu acıları yaşamasın. Bunu mutlaka çözün diyorlar. Eğer terör konusunda birlik olursak beraber mücadele edersek ortak aklı egemen kılarsak, 'Sadece benim doğrudur, diğerleri yanlıştır' diye bir tuzağın içine düşmezsek emin olun biz bu sorunu çözeriz. Niye çözmeyelim? Elin oğlu bu sorunu çözüyor da koskoca Türkiye Cumhuriyeti neden bu sorunu çözmesin. Bunun mücadelesini vermek zorundayız."  

"KIŞLAYA SİYASET GİRERSE BAŞIMIZA DARBELER GELİR"  

Türkiye'nin dış politikası ve IŞİD ile ilgili açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, "Dış politikamızı barış endeksli yapmazsak başımıza felaketler gelir. Örnek mi istiyorsunuz? IŞİD belası. Nedir açılımı? Irak Şam İslam Devleti" dedi. Kılıçdaroğlu, İslamiyet'i benimseyen kişinin camileri türbeleri bombalamayacağını, masum kadınları çocukları öldüremeyeceğini belirterek, "Bunların Müslümanlık anlayışıyla bizim Müslümanlık anlayışımız arasında dünya kadar fark vardır. Bizim Müslümanlık anlayışımızda insan, yurt, bayrak sevgisi vardır. Kardeşlik vardır, dostluk vardır" diye konuştu.  

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...