Bu da "Kelaynak Spor"

Kelaynak  Spor: "“Takımımızın adını Birecik için bereketin ve bolluğun sembolü olan kelaynak kuşlarından almasından gurur duyuyoruz."

18.02.2010 - 17:37

Bu da "Kelaynak Spor"

Doğa Derneği adını Kelaynak kuşlarından alan futbol takımı ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Şanlıurfa Birecik’de 1. amatör kümede oynayan Kelaynak Spor Kulübü, adı ve sahadaki görüntüsüyle Birecik’in doğasını tanıtıyor ve doğa koruma çalışmalarına destek veriyor. Kulüp, bölgede doğa koruma çalışmalarını yürüten Doğa Derneği’nin logosunu formasında taşıyor. 
 
Nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan kelaynak kuşlarının yaşam alanı olan Birecik’te bölge halkı bu önemli canlıya sahip çıkıyor.

Kelaynak Spor Kulübü Başkanı Ömer Demir yaptığı açıklamada; “Takımımızın adını Birecik için bereketin ve bolluğun sembolü olan kelaynak kuşlarından almasından gurur duyuyoruz. Bu kuşların bereketi takımımıza da yansıdı. Grubumuzda lider pozisyonundayız.” dedi. Demir açıklamasında, takımın formasında Doğa Derneği’nin logosunu kullanarak, Derneğin çalışmalarına destek olduklarını belirtti.

1950 yılından itibaren tarım ilaçlarının aşırı kullanılması ve yaşam alanlarının azalması nedeniyle sayıları giderek azalan kelaynak kuşları için Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 1989 yılında Birecik’te Kelaynak Üretme İstasyonu kuruldu. Kelaynaklar, göç dönemi öncesinde istasyona alınıyor ve üreme dönemlerinde doğaya serbest bırakılıyor. Bu yıl da şubat ayından ağustos ayına kadar doğada serbestçe dolaşacak 105 bireylik kelaynak kolonisine yeni yavruların katılmasıyla sayılarının artması bekleniyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı ve Doğa Derneği ortaklığıyla kelaynaklar, üreme dönemi boyunca araştırılacak ve her yavrunun yuvalarından güvenle uçabilmeleri için alanda gerekli önlemler alınacak. Konu hakkında açıklama yapan Doğa Derneği Urfa Bölge Sorumlusu Turan Çetin “Doğadaki yok oluşun sembolü olan kelaynakların, önümüzdeki yıllarda yeniden baharın ve bereketin sembolü haline geleceğini” ifade etti.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...