Bu da padişah açılımı

TBMM, tarihinde ilk kez bir padişah için anma töreni düzenliyor. Meclis Başkanı Çiçek, Sultan 1. Abdülmecid'i, 150. ölüm yıldönümünde Dolmabahçe Sarayı'nda bir sempozyumla anmak için kolları sıvadı ve padişahın tuğrasını taşıyan davetiye hazırlattı.

14.11.2011 - 08:29

Bu da padişah açılımı

TBMM, Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli padişahlarından olan Sultan 1. Abdülmecid’i ölümünün 150. yıldönümünde düzenlediği bir sempozyumla anmaya hazırlanıyor. 17 Kasım'da başlayacak Sultan Abdülmecid'i Anma Sempozyumu, uluslararası boyutta olacak ve 3 gün sürecek. Sempozyum kapsamında, ünlü sanatçı Ahmet Özhan da bir konser verecek. Akşam gazetesinin haberine göre, Sultan Abdülmecid'in anısına düzenlenecek Sempozyum için TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından milletvekillerine de davetiye gönderildi. Ön kapağında Sultan 1. Abdülmecid'in Tuğrası bulunan davetiyede, 'Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek Sultan Abdülmecid ve Dönemi Sempozyumu Kapsamında Ahmet Özhan konserini onurlandırmanızı diler' ifadeleri yer aldı.

REFORMCU PADİŞAH
1823-1861 yılları arasında yaşayan 1. Abdülmecid, babasının vefatı üzerine, 17 yaşında Osmanlı tahtına oturdu. Saltanatının henüz 4'üncü ayında ilan ettiği Gülhane Hatt-ı Hümayunu nedeniyle 'Tanzimat Dönemi Padişahı' olarak tarihe geçti.

'HAREM VE CARİYELİK' KİTABINI TANITTI
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen 'Harem ve Cariyelik' kitabının tanıtım toplantısına katıldı. Çiçek, kitabın Dolmabahçe Sarayı'nı ziyaret edenlerin haremle ilgili soruları üzerine hazırlandığını söyledi. Milli Saraylar Bilim Kurulu Başkanı Prof. İlber Ortaylı da kitabın, harem müessesesini tanıtmak için belge ve anılar ışığında hazırlandığını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...