“c-esaret”, 1971’de Stanford Üniversitesi Psikoloji Bölüm Profesörü Dr. Philip Zimbardo tarafından yürütülen ve “İnsanın Otorite ve Güç ile İlişkisi” ni inceleyen bir deneyin gerçek öyküsüdür. Deney, üniversitenin mahzeninde bir hapishane örneğinden yola çıkılarak hazırlanan simülasyonda gerçekleşmiştir. Uyarlanan bu öyküde, deneye hem kronolojik hem de olaylar zinciri açısından büyük ölçüde sadık kalınmıştır.

Prestijli ve köklü bir üniversitede yapılacak bir deneyin duyurusu sonucu başvuran 104 aday arasından 12 kişi seçilmiştir. 14 gün sonunda 10.000€ vaad eden deneye katılacak bireyler; psikolojik ve fiziksel açıdan saglıklı, herhangi bir suça karışmamış ve hiç bir bagımlılıgı olmayan “normal” kişilerdir. 12 katılımcı arasında çekilen kur’ada; kimlerin gardiyan kimlerin mahkum olacagı belirlenir. Gardiyanlardan gerçek bir gardiyan olmaları istenmiştir. Tüm otorite onlardadır. Mahkumlar ise gerçek bir mahkum hayatı süreceklerdir. Her iki taraf için geçerli en önemli kural ise “fiziksel şiddet kesinlikle yasaktır”.

Herşey birden bire degişir ve olaylar şaşırtıcı boyutlara ulaşır. Deneye katılan ve deneyde çalışan herkes çok kısa sürede dönüşmüş, başkalaşmıştır. Beklenmedik son, herkes için tam bir sürpriz olacaktır.

Yazan - Yöneten: Berna Tunalı
Yardımcı Yönetmenler : Mehmet Ali Gümüş, Cenk Doğar
Kostüm: Cenk Doğar
Oyuncular: Berna Tunalı, Cenk Doğar, Doğa Yaltırık, Efe Can Erdal, Elif Azize Kayalıdere, Erdi Işık, Fırat Altunmeşe, Halit Can Ünal, Kayhan Berkin, Mehmet Solmaz, Mazhar Alican Uğur, Onur Bilge, Onurcan Onus, Ömer Utkan, Tevfik Erman Kutlu, Zeynep Konan

C-esaret 11 Mart Pazartesi günü saat 20.30'da garajistanbul'da.