Bu festival engelliler için

Türkiye'de ilk kez engelliler düzenlenecek film festivalinde, 7 uzun metraj ve 24 kısa film izleyiciyle buluşacak.

30.11.2010 - 12:17

Bu festival engelliler için

Görmezden geldiğimiz, ötekileştirdiğimiz ve zaman zaman yok saydığımız engellilerin beklentilerini, duygularını, hayata bakışlarını, yaşama katılımlarını sinema diliyle kamuoyu ile paylaşmak amacıyla 3-4-5 Aralık tarihlerinde Beykent Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi’nde Uluslararası Barikat Film Festivali düzenleniyor.

Festival Başkanı Hüseyin Nacar, bu festivalin dünyada ilk olduğunu söyleyerek, sebebini; festival süresince sadece merkezinde engellilerin bulunduğu filmlerin gösterilmesi, teknik olarak görme ve işitme engelliler için özel bir dublaj ve alt yazı sisteminin kullanılması, ve festival jüri üyelerinin diğer festivallerden farklı olarak görme ve bedensel engelli sanatçı, yazar, gazeteci ve insan hakları savunucularından oluşturulması ile açıklıyor.

Festivale ABD, İran, Rusya, İspanya, Bulgaristan ve Türkiye olmak üzere yaklaşık 200 film arasından ajitasyondan uzak, umut veren başarı öyküleri içeren 7 uzun metrajlı film ve 24 kısa film katılıyor. Filmlerin tümü ücretsiz olarak izlenebiliyor.

Festival 3 Aralık Cuma Günü saat 14.00’de Galatasaray Lisesi önünden yapılacak yürüyüşle başlayacak, aynı gün saat 19.00’da Beykent Ünivesitesi Ayazağa Yerleşkesi’nde festivalin resmi açılışı yapılacak.

Daha ayrıntılı bilgi için: barikatfilmfestivali.com

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...