Bu festival ilk kez yapılıyor

Avrupa'nın en değerli doğal ürünü Morchella mantarı Türkiye'de yetişiyor. Bu doğal zenginlik için ilk kez bir festival düzenleniyor.

09.04.2009 - 10:35

Bu festival ilk kez yapılıyor

Fethiye'de Kuzu Göbeği Mantar Festivali düzenleniyor...

10-11-12 Nisan tarihlerinde Fethiye Yeşilüzümlü ve yöresinde düzenlenecek olan festivalle ilgili mantar uzmanı Jilber Barutçiyan şunları söylüyor:

Ülkemizde kuzugöbeği adıyla adlandırılan Morchella ailesine ait onlarca beklide yüzlerce tür mantar yetişmekte, ilkbahar aylarında çıkan bu mantarlar Avrupa mutfağında uzun dönemlerden beri lüks bir tüketim maddesi olarak kullanılmakta ve en değerli doğal ürünler arasında yer almaktadır.

Bu aile mantarları günümüzde insanoğlu tarafından üretilemiyor. Bulunması zor olan ve diğer bazı doğal mantarlara kıyasla daha az miktarlarda verim veren bu mantarları pek çok ülke Avrupa’ya ihraç ederek küçümsenmeyecek döviz girdileri sağlamakta, orman ve dağ köylüleri de bu mantarlardan ek gelir elde etmektedir.

Fethiye yöremiz coğrafi, iklimsel ve biyolojik çeşitlilik açısından dünyada nadir rastlanan bir konumdadır. Bütün doğal zenginliklerinin yanında kuzugöbekleri ve diğer pek çok mantar türü bölgede önemli miktarlarda bulunmaktadır.

Bölgemizde kuzugöbekleri dışında ekonomik değerleri yüksek olan fakat yeterince tanınmayan pek çok çeşit mantar olduğu gibi maalesef mantarlar konusunda pek çok yanlış inanış bu potansiyelin yeterince kullanılmasını engellemekte.

"Kuzugöbeği" festivali çerçevesinde bölgemizdeki doğal zenginlikleri daha iyi tanıyıp değerlendirme, bölgemizi çok değişik bir açıdan dünyaya tanıtma ve doğayı koruma konusunda çok önemli bir adım atıldığına inanıyoruz. Bölgenin tarihi, kültürel özelliklerini göreceğimiz, yöre insanlarıyla kaynaşıp, müziklerini dinleyip, yöre yemeklerini tadacağımız, el işlerini görebileceğimiz türden bir “mantar” festivalini ülkemizde ilk defa düzenleyen herkese sonsuz teşekkürler.

Kuzu Göbeği Festivali'nde üç gün boyunca bilim insanları konuşmalar yapacak. Konuşmaların yanısıra doğada Kuzu Göbeği Avına'da çıkılacak. Rehberli olarak yapılacak bu avlarda mantarın özellikleri katılımcılara anlatılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...