'Bu festival turistleri otele doldurmak için değil'

11. Uluslararası Antalya Piyano Festivali'nin ilk konserinin verecek olan Fazıl Say, ''''Bizim festivalimiz otelden turistleri doldur, Aspendos'a getir gibi bir gösteriş festivali değildir'' dedi.

26.11.2010 - 11:06

'Bu festival turistleri otele doldurmak için değil'

11. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, yarın ünlü piyanist Fazıl Say'ın keman sanatçısı Patricia Kopatchinskaja ve Howard Griffiths yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde vereceği konserle başlayacak.

Bu yıl 11'incisi düzenlenecek Uluslararası Antalya Piyano Festivali ile ilgili Antalya Kültür Merkezi'nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Festival Sanat Yönetmeni Fazıl Say, 11 yıldır süren festivale emeği geçen herkese teşekkür etti. Bir festivalin 11 yıl sürmesinin ''mühim bir konu'' olduğunu belirten Say, ''Hele Türkiye'de, hele konu klasik müzikse ve spesifik olarak piyano ise, böyle bir festivali devam ettirmesi bile zordur ama Antalya Piyano Festivali, küçüleceğine büyüyerek gelişti. Son dört yıldır bütün konserlerimiz dolu. Bu yıl da öyle olacağını tahmin ediyoruz. Bu Antalya için mühim bir konudur. Darısı diğer şehirlerimizin de başına diyelim. Bu güzel bir aydınlanma hikayesi'' dedi.

Fazıl Say, festivali izlemek üzere turist gruplarına yönelik bir organizasyon yapılıp yapılmadığına ilişkin soru üzerine, bu festivalin Antalyalılara hitap ettiğini söyledi. Festival süresince kentin varoşlarında, parklarda, okullarda konserler verdiklerini hatırlatan Say, şöyle konuştu:

''Bizim festivalimiz otelden turistleri doldur, Aspendos'a getir gibi bir gösteriş festivali değildir. Bu, gerçekten kültürü içselleştirme festivalidir. Buraya insanlar iyi bir şey görmeye geliyorlar. Bu insanların iyiyle alışverişi. Hani iyi bir yemeğe çıkınca tadı damağınızda kalır, bu salonları dolduran insanlar böyle bir duyguyla buradan ayrılsınlar istiyoruz. Bunun için repertuvarı sağlıyoruz. Orkestra, oda müziğini sağlıyoruz. Değişik şeyler organize etmeye alışıyoruz. Komiklikler var, caz var, flamenko var. Bütün bunlar Antalyalılar için. Bu şehrin festivalidir ve şehir de bu festivale sahip çıkmıştır diye düşünüyorum.''

Antalya'ya Sidney'deki gibi sembolik bir opera binasının da yakışacağını anlatan Say, dünyanın Sidney'i opera binasıyla tanıdığına dikkati çekti. Festivalin bilet fiyatlarının da pahalı olmadığını belirten Say, hiçbir zaman pahalı, halkı aşan bilet fiyatları belirlemediklerini söyledi. Say, bu yılki festivaldeki 19 konserden 8'inin ücretsiz olduğunu, 11 konserin kombine biletinin ise 175 lira olduğunu bildirdi.

Fazıl Say, bir soru üzerine, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabını da hacker saldırısı yüzünden kapatmak zorunda kaldığını, kendisine başka bir isimle başka bir grup açtığını açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...