Bugüne kadar bin 200 gönüllü üyesi ile Türkiye ve dünyanın bir çok ülkesinde gerçekleştirdiği operasyonlarda bin 206 kişinin hayatını kurtaran Türkiye'nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Arama Kurtarma Derneği'nin (AKUT) 15. kuruluş yıldönümünü nedeniyle basın toplantısı düzenlendi.

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki'nin, derneğin 15 yıllık çalışmalarına ilişkin bilgiler verdiği toplantıya, ünlü şovmen Cem Yılmaz da katıldı. Nasuh Mahruki, Türkiye'de arama kurtarma çalışmalarının ilk ve tek gönüllü sivil toplum kuruluşu olan AKUT'un katıldığı 867 operasyonda bin 206 kişinin hayatını kurtardığını belirterek, derneğin hedeflerini ve yeni oluşumlarını açıkladı.

Daha sonra söz alan Cem Yılmaz, yaptığı esprilerle salondakileri güldürdü. Yılmaz, "Biz, onların kaç kişi olduklarını biliyoruz. Çünkü her yerdeler. Onlar bir anlamda isimsiz kahramanlar. Aramızda bir laf var 'seni AKUT kurtarsın' diye. Toplantıda bir enkaz yaratmamaya çalışacağım. Nasuh'u kendime bir model olarak görüyorum. Emsal bir Türk genci olarak takip ediyorum. AKUT'un 15. yılında elimi taşın altına koyacağım. Bu benim için bir başlangıç olsun. Gerek fiziki, gerekse başka şekillerde elimden gelen desteği sağlayacağım. Bir mesele olduğu zaman onları anında orada görüyoruz. Önder olan bu kurumu yaşatmak için elimizden geleni yapmalıyız" diye konuştu.

Yılmaz'ın, "Nasuh'a bir sorum var. Bu işi neden zirvedeyken bırakmadınız?" sorusu, katılımcıları güldürdü.