Bu kitap 30 yılda yazıldı

Doğa Derneği, Türkiye ve Ortadoğu’nun kuşlarını yaşadıkları bölge ve türlerine göre sınıflandırarak ayrıntılı çizimlerle ele alan ilk arazi rehberini yayımladı.

29.04.2009 - 09:10

Bu kitap 30 yılda yazıldı

Kitapta Sokotra Adası da dâhil olmak üzere Arabistan Yarımadası, Ürdün, Lübnan, Filistin, İsrail, Suriye, Irak, İran, Türkiye ve Kıbrıs’ta bulunan yaklaşık 700’den fazla kuş türü detayları ile tasvir ediliyor.

R.F. Porter, S. Christensen, P. Schiernacker-Hansen tarafından hazırlanan kitap, yazarların 30 yılı aşan araştırma, türlerin arazi tayini, biyolojisi ve korunması hakkındaki bilgi birikimleri ile hazırlandı. Kitabın Türkçeye çevirisi Kerem Ali Boyla ve Kazım Çapacı tarafından yapıldı.  454 sayfalık kitapta, 700’den fazla tür inceleniyor ve her bir türün dağılım haritaları, türün durumu ve yaşam alanı ile ilgili çok ayrıntılı bilgiler içeriyor.

Bu kaynak kitap, Türkiye’deki kuş gözlemcileri için vazgeçilmez bir rehber olmanın ötesinde, kuş topluluklarının koruma ve araştırma projelerinde yer alanlar için çok önemli bir araç işlevi görecek.

Doğa Derneği Bilim Koordinatörü Dr. Özge Balkız kitapla ilgili yaptığı açıklamada “Doğayı tanımak ve korumaya başlamak için kuş gözlemciliği son derece kolay ve zevkli bir araçtır. Bu kitap, kuş gözlemcilerinin ve kuş gözlemciliğine başlamak isteyenlerin ellerinden bırakamayacakları rehber olacak” dedi.

Türkiye ve Ortadoğu’nun Kuşları Arazi Rehberi kitabevlerinde ve Doğa Derneği ofislerinde satışa sunuldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...