Bu konferansta "Su" aranacak

Doğa Derneği "Suyu arama" konferansı düzenliyor...

21.04.2009 - 10:22

Bu konferansta "Su" aranacak

Doğa Derneği konferansla ilgili şu açıklamayı yapıyor:

Türkiye’deki su kaynakları tehlike altındadır ve her geçen gün biraz daha azalmakta. Bu azalışın nedeni sanılanın aksine küresel ısınma değil, suyun yanlış yönetilmesi.

Devlet Su İşleri (DSİ) başta olmak üzere farklı yatırımcı kamu kuruluşları tarafından yapılan projeler neticesinde bugüne kadar toplam 1 milyon 400 bin hektar sulak alan (yaklaşık Marmara Denizi kadar bir alan) yok olmuş ve nehirlerimizin önemli bir kısmı doğal yapısını kaybetmiştir. Orta Anadolu başta olmak üzere Türkiye’nin bazı bölgeleri bugün hiç olmadığı kadar susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya ve bu nedenle pek çok yerleşim yeri boşalmaya başlamıştır. Türkiye'de üreyen her dört su kuşu türünden üçü son 10 yılda barajlar nedeniyle ciddi oranda azalmıştır, bazıları ise yok olma noktasına gelmiştir.

Türkiye’de su kaynaklarının yönetimi yedi büyük yanılgı üzerine inşa edilmiştir. Bu yanılgılar kodlanmış mesajlar halinde pek çoğumuzun zihnine kazınmıştır. Ancak doğru olduğunu sandığımız bu ezber bilgiler bilimsel olarak doğru değildir. Bu nedenle yapılan su yatırımları su kaynaklarını korumak ve geliştirmek bir yana, tam tersine, su kaynaklarını yok etmektedir.

SUYLA İLGİLİ BİLDİĞİMİZ 7 YANLIŞ

Su boşa akmaz
Çok baraj, çok kalkınma değildir
Göllerin bugün kuruyor olmasının en temel nedeni küresel ısınma değil, yanlış tarımsal sulama projeleridir
En çok su tasarrufu evde değil, tarlada yapılır.
Sulu tarım her zaman daha karlı değildir.
Nehirleri taşıyarak her zaman su sorunu çözülmez
Türkiye’de doğayı yok eden en büyük neden orman yangınları veya çölleşme değil, yanlış su politikalarıdır.


KONFERANSA KATILMAK İÇİN
Suyu Arama Konferansı, 9-10 Mayıs 2009’da İstanbul Haliç Üniversitesi’nde, suyla ilgili doğru bildiğimiz yanlışları tartışmak ve gerçek çözümler üretmek için düzenlenecektir. Suyun akılcı kullanımı hakkınaki bilgilerini ve deneyimlerini paylaşmak isteyen tüm kişi ve kurumlar bu konferansa davetlidir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...