'Bu konuda dertli olduk'

Başbakan Erdoğan, bir spor tesisinin açılışında yaptığı konuşmada iktidarları döneminde yapılan spor yatırımlarına değindi, "Biz bu konuda dertli olduk. Gençliğimizi olumsuz köşelerden çekip spora nasıl yönlendiririz, bunun düşüncesinde olduk" dedi.

31.10.2013 - 20:05

'Bu konuda dertli olduk'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetleri döneminde bugüne kadar yaptıkları spor tesisi sayısının 789 olduğunu belirterek, "Biz bu konuda dertli olduk. Zira 'Gençliğimizi olumsuz yerlerden, olumsuz köşelerden çekip spora nasıl yönlendiririz ' hep bunun düşüncesi içerisinde olduk, bunun adımlarını attık" dedi.

Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen, "yapımı tamamlanan 213 spor tesisinin toplu açılışı" ile "amatör kulüplere malzeme dağıtım töreni"nde bir konuşma yaptı.

16 yıl kadar amatör spor hayatı olduğunu hatırlatan Erdoğan, Türkiye'nin, bugün sahip olduğu 4 milyon 750 bin lisanslı sporcusu ve sayıları her yıl artan spor tesisleri ile bu alanda giderek daha da güçlenen bir altyapı oluşturduğunu kaydetti.

Erdoğan, bugün açılışı yapılan tesisin de bu alanda başlı başına bir hamlenin ifadesi olduğunu dile getirdi ve şöyle devam etti:

"Hükümetlerimiz döneminde bugüne kadar yaptığımız spor tesisi sayısı tam 789 adettir. Biz bu konuda dertli olduk. Zira 'Gençliğimizi olumsuz yerlerden, olumsuz köşelerden çekip spora nasıl yönlendiririz ' hep bunun düşüncesi içerisinde olduk, bunun adımlarını attık. Şu gördüğünüz Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu, göreve geldiğimde ne yazık ki bir beton yığını halindeydi. Biz bunu ele aldık, buraya 65 trilyon masraf yaparak, Sinan Erdem Spor Salonu'nu gençliğimize kazandırdık."

'BİZ BODRUM KATLARINDA DERS YAPTIK'
Başbakan Erdoğan, İstanbul'da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 150'ye yakın lisenin bahçesinde kapalı spor salonları inşa ettiğine değinerek, şunları söyledi:

"Hedef, öğrenciler, bu kapalı spor salonlarına kavuşsun. Bizler bunu göremedik. Bizler adeta bodrum katlarında beden eğitimi dersi yaptık veya dışarıda soğukta bunları yaptık ama şimdi devran değişiyor. 250 ile 10 bin arasında seyirci kapasitesine sahip tam 193 spor salonu merkezi yönetim olarak biz inşa ediyoruz. Sporcularımızın antrenmanlarını en iyi şartlarda yapabilmelerini sağlamak için 15 tane çok üniteli spor salonu yapıyoruz."

'OLİMPİYAT KAYBETTİ'
Erdoğan, 2020 olimpiyat oyunlarının Japonya'ya verilmesine de değindi. Bana göre kaybeden olimpiyat oldu, biz kaybetmedik" diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Zira böyle bir olimpiyat İstanbul'a yakışırdı. Onlar kaybetti, önemli değil. Arkadaşlarıma dönerken şunu söyledim, 'böyle bir olimpiyatın hazırlıkları için harcayacağımız parayı şimdi biz tesislerimize yoğunlaştıralım. Türkiye'nin dört bir yanında bu tesislerimizi ayağa kaldıralım. İstanbul'da olimpiyat yapılıyormuş gibi değil, Türkiye'nin dört bir yanında olimpiyat yapılıyormuş gibi bu tesisleri yapalım' şimdi onun çalışması içindeyiz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...