Kılıçdaroğlu: Bu milletvekilleri ne iş yapacak?

Aydın'da konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini "Hiçbir bakan milletvekili olmayacak. Peki bu milletvekilleri ne iş yapacak o zaman?" sözleriyle eleştirdi.

ntv.com.tr 17.03.2017 - 11:48 | Son Güncelleme : 17.03.2017 - 12:06

Kılıçdaroğlu: Bu milletvekilleri ne iş yapacak?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın Nazilli Ahmet Şensan Salonu'nda STK toplantısına katıldı.

Burada bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Yeni modelde başbakan yok. Güvenoyu da yok. Neden ben güvenoyu isteyeceğim diyor. O zaman siz milletvekillerini neden seçip gönderiyorsunuz ki? Cumhuriyetin kuruluşundan beri başbakanlık var, şimdi yok olacak. Kaç bakan olacak? Sayıyı kimse bilmiyor, bir kişinin takdirine bağlı. Hiçbir bakan milletvekili olmayacak. Peki bu milletvekilleri ne iş yapacak o zaman?

Bir partinin genel başkanı aynı zaman cumhurbaşkanı hakim tayin ederse başka bir partinin genel başkanı o hakime saygı duyar mı? Adliyeye siyaset girerse adalet ölür. Hİçbir bakanın ve başkan yardımcısının milletvekili olmaması kuralı getiriliyor. Ama dokunulmazlıkları milletvekili gibi olacak. Milletin seçmediği adama neden dokunulmazlık veriyorsunuz?

Milletvekili sayısı 600'e çıkarıyorlar. Bir Allah'ın kulu bunun için çıkarıyoruz desin. 550 bile fazla. Makul sayı 450'dir. Bu memleketi biz sokakta bulmadık. Erzurum, Sivas kongrelerinde bir adam mı vardı, Türkiye Cumhuriyeti hangi şartlar altında kuruldu? Aydın'dan bir tek evet oyu çıkması bile beni rahatsız ediyor. Burası Kuva-i Milliye'dir.

Hayır çıkarsa kaos olacak diyorlar. Neden kaos olsun? Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar, müsteşarlar, emniyet müdürleri, büyükelçiler görevlerinin başında. Neden kaos çıksın. 

1 Mart tezkeresi TBMM'de görüşüldü. Türkiye Irak'a saldırsın mı saldırmasın mı? Hükümeti ikna ettiler ama TBMM'yi ikna edemediler. Biz savaşı kabul etmiyoruz dediler. İşin özeti budur. O nedenle bunun partilerle ilgisi yok. Vatandaşlarımız hangi partinin üyesi olursa saygıdeğerdir hepsi. 

Yeni modelde başkan bir kararname ile OHAL ilan edebiliyor. Şimdi o yetkiyi Meclis veriyor, Meclis'in gücü elinden alınıyor. Bir işadamına kızdığında o adamın mal varlığına el koyabilir. Hiç kimsenin can ve mal güvenliği olmayacak. Hepimiz aç kalırız, kimse yatırım yapmaz. Yabancı sermaye de gelmez. 

Hollanda ile kavga ettiler. Diline hakim olamayan devleti iyi yönetemez. Bana kim geldi biliyor musunuz? Karadeniz'den işadamları üretimimizin büyük bölümünü Avrupa'ya satıyoruz dediler. Bunlarla kavga edersek satacak yer bulamayız dediler. En çok tedirgin olanlar orada yaşayan işçi kardeşlerimiz. Şimdi Avrupa'da büyük bir ayrışmayı yarattılar." 

Sayfa Yükleniyor...