Bu mutfağa sadece NTV girdi

Vedat Milor, geçtiğimiz hafta İspanya'nın Katalan bölgesine gitti, dünyanın en iyi lokantalarından El Celler de Can Roca'da çekim yaptı. Milor, ilk izlenimlerini ise ntvmsnbc'ye anlattı.

13.05.2011 - 17:48

Bu mutfağa sadece NTV girdi

Vedat Milor, NTV'de yayınlanan 'Tadi Damağımda' için İspanya'nın Katalan bölgesine gitti, çok önemli mutfaklara girdi. Önümüzdeki haftadan itibaren 3 bölüm halinde yayınlanacak programda Milor, dünyanın en iyi ikinci restauranı seçilen El Celler de Can Roca'ya girerek, bu restaurantta çekim yapan ilk ekip oldular. Milor, izlenimlerini ntvmsnbc'ye anlattı:


''Katalanya dünyanın tüm yemeklerinin bulunduğu birkaç bölgeden biri. Hem her türlü deniz ürünü, hem her türlü mantar ve ot çeşidi hem de her türlü eti bulabiliyorsunuz. Biz orada hem geleneksel mutfakları olan restaurantları hem avangart mutfağı olan restaurantları gördük. Hem de üreticileri ziyaret ettik. Sadece Barcelona ile sınırlı kalmadık, Barcelona’nın dışına da çıktık.

Katalan mutfağı İspanya mutfağından çok farklı. Zaten İspanya’nın her yöresi farklı. Ama İspanya’da en iyi yemek Bask ve Katalonya bölgelerinde yenir. Bu iki bölge zenginlik olarak çok önde.

İLK KEZ NTV GİRDİ
Biz, 2. bölümde yayınlanacak El Celler de Can Roca’da çekim yaptık. Can Roca dünyanın en iyi ikinci lokantası seçildi. Oraya girmek neredeyse imkansız. Kimseye izin vermiyorlar. İlk defa bir Türk televizyonu, NTV o mutfağa girdi. O yüzden çok önemli bir çekim oldu. Bu Amerika’da yayınlansa 20 milyon kişi televizyon başında olur. Böyle bir ilke imza attık. Çok yaratıcı bir lokanta. Lezzetleri de çok iyi.

Katalonya’da daha basit lokantalar da var. Dünyanın ilk onu arasında yoklar ama onların peşinde koşmak daha zevkli. Sıralamalarda ön plana çıkan daha çok avangart lokantalar oluyor. Ama ben, genel olarak daha basit, yalın, salaş yerlerin peşinde koşuyorum.

Bu sıralama tabii ki önemli bir sıralama. Bana sorarsanız ilk 10 da kesin olur ama sıralamam farklı olur. Çok özel bulduğum lokantalar var, mesela Paris’teki L’ambroisie gibi.

Bu bölgeyi önemli yapan nedenlerden biri de bizden farklı olarak geleneksel lezzetlerini koruyorlar. Geleneksel lezzetleri korumak için geleneksel tarım ı korumak gerekiyor. Balıkçılık tekniklerini korumak gerekiyor. Doğaya saygı gerekiyor. Katalan bölgesinde bunların hepsi var. Malzeme çok iyi. Onun üzerine inşa etmişler. Bazı restaurantlar geleneksel mutfağı korumuş bazısı ise yeniden inşa etmiş. Biz bu çekimlerde her ikisini de gösteriyoruz. 3 bölüm sonunda çok zengin bir panorama çıkacaktır ortaya. O mutfağın zenginliği daha iyi anlaşılacaktır. 3 değil 30 program çıkar o bölgeden. O kadar zengin bir mutfağı var.

Gerek kendim adına gerek NTV adına çok güzel bir program yaptık. Bu mutfağı herkesin önüne getirerek tam olarak ne yaptığımız daha iyi anlaşılacak. Bu tip bir program sadece Türkiye’de değil dünyada da kolay kolay yapılmıyor. Böyle bir şeye öncülük etiğim için gerçekten mutluyum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...