Türk Matbaa tarihinin en önemli kitaplarından birisi olan Katip Çelebi’nin Müteferrika baskısı
Kitab-ı Cihannüma, Atatürk’ün orijinal şahsi kartviziti, Osmanlı İmparatorluğu hakkında çok az basılmış, gravürlü seyahatnameler ve tarihin tozlu raflarından günümüze gelen yüzlerce kitap, kartpostal, obje ve fotoğraflar 7 Kasım’da PM Müzayede Evinin düzenlediği “Büyük Pazar Mezat”ında koleksiyonerleri ve tarih tutkunu meraklıları bekliyor.

Denizler Kitabevi’nin 2. katında yapılmakta olan Pazar Mezatı 7 Kasım Pazar günü Point Otel Barbaros’da yapılacak olan ilk büyük müzayedesine hazır. Zengin ve çok farklı eser çeşidi ile sadece koleksiyonerlerin değil, tarihin arka odalarında gezinmeyi seven tüm meraklıların ilgisine sunuluyor.

İlk matbaamız olan Müteferrika tarafından basılmış olan ve Osmanlı Coğrafya tarihimizin en önemli eserlerinden biri olan 1731 Cihannüma kitabının yanında 18 yüzyıldan bu yana Türkiye ve Osmanlı ile ilgili yazılmış nadir seyahatnameler, İstanbul ve Osmanlı İmparatorluk haritaları gibi son derece nadir ve önemli parçaların yanı sıra birçok kitap, gravür, obje ve fotoğraf satışa sunulacak. 

Orhan Pamuk’un İstanbul Kitabında belirttiği ‘“Melling’i çarpıcı yapan şey, İslam minyatürlerinin en iyisinden ve İstanbul’un altın çağının çocukluğundan çıkmış gibi görünen bu saflığı,” mezatımızda sunulacak altı nadir gravür ile ortaya çıkıyor.

Hicaz bölgesinin basılı ilk Mekke ve Medine planları, 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu’nun Almanya ve Avusturya ile yaptığı ittifak neticesinde o yıllarda hazırlanmış hediyelik objeler ve kartpostallar, Osmanlı hanedanının yurtdışına çıkmasından sonra sisler arkasında kalmış aile hayatlarından kesitler sunan hanedan fotoğrafları, Osmanlı sanatından seçkin hat örnekleri ve Osmanlı dönemine ait astronomi ve tıp kitapları İstanbul üzerine mimari ayrıntılarıyla öne çıkan erken dönem harita ve planlar, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan süreçte Anadolu şehirlerinin eski şehir dokularını gözler önüne seren fotoğraflar müzayedenin diğer bahse değer eresleridir.

Ayrıca havacılık ve denizcilik tarihimizden bilgiler sunan fotoğraflar, mutfak kültürü eksenli belge ve objeler, Mimar Albert Gabriel’in Anadolu şehirleri üzerine monografileri, sular altında kaldığı için tarihten silinen Adakale’de yapılmış son derece nadir bir parça; olan tütün kutusu ve 100 senelik bilyeli Neptün gazoz şişesi müzayedenin en ilginç parçaları arasında yer alıyor.