DHA'nın haberine göre; ilköğretim 1. sınıf öğrencisi Yusuf Nurulgür, Uzman Dr. K.Ç. tarafından ameliyata alındı. Yaklaşık 20 dakika süren ameliyatın ardından dinlenme odasına alındıktan 10 dakika sonra solunum sıkıntısı çeken Nurulgür'ün vücudu şişmeye başladı. Oğlunun yanında bulunan Hüseyin Nurulgür, hemen kucağına alarak doktorların yanına götürdü. Doktorlar tarafından nefes borusuna tüp konan Nurulgür tekrar ameliyathaneye alınarak müdahale edilmeye başlandı.

Küçük çocuğu hastanedeki diğer doktorlar tarafından müdahale edilirken, Dr. K.Ç. ve beraberindeki ekip, bu kez Osman Nuri Uğurlu'yu ameliyathaneye aldı. Operasyondan önce narkoz verilen Uğurlu da birden fenalaştı. Nefes almakta zorlandı, vücudu şişti ve komaya girdi.

CİĞERLERİNDEKİ HAVA BOŞALTILDI
Bunun üzerine hastane yetkilileri, Konya Numune Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümü'nde görevli Uzman Doktor Murat Öncel özel hastaneye çağırdı. Öncel, çocukların akciğerlerine yoğun bir şekilde dışarıdan hava basıncı geldiğini için ve bunun sonucunda akciğerin büzüşerek işlevini kaybettiğini tespit etti.

Vücutlarına delik açılıp takılan tüple akciğerin etrafındaki hava dışarıya boşaltılan çocuklar ambulanslarla Konya Numune Hastanesi Reanimasyon Ünitesine sevk edilerek tedavi altına alındı.

OĞLUMA YÜKSEK DOZDA ANESTEZİ VERİLDİ
Yusuf Nurul Gür'ün babası Hüseyin Nurul Gür, şunları anlattı:

"Bademcik ameliyatı için sabah hastaneye gittik. Saat 13.30'da oğlum ameliyat oldu. Saat 13.50'de de ameliyat bitti ve Yusuf'u özel bir odaya aldılar. Çocuğun her tarafı yattığı yerde bir anda şişmeye başladı. Acil bir şekilde doktora geri götürdüm. Orada müdahale etmeye çalıştılar fakat hastanede göğüs doktoru yoktu. Göğüs cerrahı aranmaya başlandı. Saat 16.30'da doktor bulundu. Devlet Hastanesi'nden göğüs cerrahı geldi. Hava alabilmesi için karnını deldiler, tüp taktılar ardından da Konya Numune Hastanesi'ne götürüldü. Devlet hastanesinden gelen göğüs cerrahı, bana herhangi bir bilgi vermedi. Fakat oğlumu bademcik ameliyatı yapan doktor, bu durumun neden kaynaklandığını anlamadığını ve bilmediğini söyledi. Hastanede ihmaller zinciri var. Oğluma yüksek dozda anastezi verildiğine inanıyorum. Bununla ilgili hastane hakkında dava açacağım."

Osman Nuri Uğurlu'nun annesi Emine Uğurlu ise, "Çocuğumu bademcik ameliyatı olması için özel hastaneye götürdük ve başına bu olay geldi. Şimdi durumu iyiye doğru gidiyor. Çocuğum 2 gündür çok acı çekiyor. Oğlumun bademcik ameliyatını belli bir süre geçtikten sonra Ankara'da yaptırmayı düşünüyoruz. Doktorlar erken müdahale edilip buradaki hastaneye getirilmeseydi oğlumun ölebileceğini söylediler. Sorumlular hakkında şikayetçi olacağız" dedi.

"ARAŞTIRIYORUZ"
Hastanedeki bademcik ve geniz eti ameliyatlarının durdurulduğunu belirten Başhekim Opr. Dr. Sabahattin Yücetaş da olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Bilinmeyen bir nedenle bu olay gerçekleşti. Sebebini bizde araştırıyoruz. Ölümcül bir risk taşımıyor. Her ihtimale karşılık ameliyathanede bulunan cihazların kontrollerini yapacağız."