Bu Nazım ilk kez Türkçede

Nâzım Hikmet’in Moskova’dayken yazdığı, Sovyetler’de 'Türkiye’de' adıyla sahnelenen 'Fatma, Ali ve Diğerleri' adlı eseri ilk kez Türkçede.

Haberler 13.06.2011 - 17:29

Bu Nazım ilk kez Türkçede

Nâzım Hikmet’in 1952 Moskova’dayken yazdığı, Sovyetler’de “’de” adıyla basılıp defalarca sahnelenen Fatma, Ali ve Diğerleri adlı oyunu Türkiye’de ilk kez özel bir baskıyla Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Üç perdelik oyunda oyunda, Türkiye’nin Kore’ye asker gönderme kararına karşı çıkmak, “barış için savaş vermek”, halkı bu konuda bilinçlendirmek üzere kurulmuş Barışı Koruma Derneği’nin içinde ve çevresinde olup bitenler, kısacası savaş karşıtı Türk insanının direnci ve dramı konu ediliyor. Nâzım’ın öbür oyunlarındaki güçlü dramatik yapı, çok kişili doğal diyalog akışı, zehir zıkkım politik eleştiriden toplum sorunlarının kökenine inen dram anlayışı burada da görülüyor.

Nâzım’ın manüskrisinin yanı sıra arşivlerdeki Ekber Babayev çevirileri ve Memet Fuat Arşivi’ndeki Asım Bezirci nüshası dikkate alınarak M. Melih Güneş’in yayına hazırladığı Fatma, Ali ve Diğerleri canlılığını ve güncelliğini koruyor.

'Fatma, Ali ve Diğerleri' Yapı Kredi Yayınları etiketiyle kitapçılarda.

Sayfa Yükleniyor...