"Bu pamuk GDO'suzdur"

İzmir Ticaret Borsası ve Ulusal Pamuk Konseyi tarafından hazırlanan "GMO FREE" etiketi pamuk balyalarına yapıştırılmaya başlandı.

Haberler 23.12.2010 - 14:37

"Bu pamuk GDO'suzdur"

Etiketin GDO'suz Türk pamuğunun markalaşmasına önemli katkı sağlaması bekleniyor.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz; Borsa olarak ilk etapta 100 bin adet
bastırılan etiketin çırçır fabrikası üyelere dağıtıldığını, gelen yoğun talep üzerine ikinci kez etiket basımını tekrar gerçekleştireceklerini belirtti.

Kocagöz ayrıca; "Türk pamuk üreticisi yıllardır GDO'lu tohum ekemediği ve yetiştiremediği için kg. başına daha yüksek maliyetlerle pamuk üretmek zorunda kalıyor. Tabii bunun yanında, 'ye '0' gümrükle giren ve GDO'lu olma avantajı ile düşük maliyetlerle üretilen ithal pamuklarla da fiyat rekabeti yapmak zorunda kalıyor. Bu proje ile Türk pamuğu ve Türk Tekstil sektörünün bu dezavantajını 'pazarlama anlamında' avantaja çevirme şansı doğacaktır. Proje sonucunda nihai amacımız Türk pamuğu ile işlenmiş bir Türk gömleğinin dünya pazarlarında 'GMO FREE' etiketiyle raflarda yer almasıdır. Bu nedenle tekstil ve konfeksiyon sektörümüzün de bu projeye destek olmasınıbekliyoruz" dedi.
Kaynak: Buğday Derneği


Sayfa Yükleniyor...