Bu 'sesli' arama çok başka...

Akıllı telefonlar üzerinden sesli komutlarla arama yapma imkanı sunan Google Voice Search, Türkçe olarak kullanıma açıldı.

Haberler 19.10.2010 - 12:37

Bu 'sesli' arama çok başka...

Kullanıcılara aramak istedikleri kelimeleri söyleyerek internette arama imkanı tanıyan Google Voice Search artık ’de Türkçe olarak kullanılabilecek.

Google’ın telaffuz edilen kelimeleri metin haline çeviren konuşma tanıma teknolojisinden faydalanan Voice Search, aranması istenen kelimeler elle girilmişçesine Google’da arama yapma imkanı sağlıyor. Sesli arama özelliğinin Android temeli cihazlara tamamıyla entegre edilmiş olması ise arka arkaya sesli aramalar yapmayı son derece kolay ve hızlı bir hale getiriyor.

Google Voice Search, Android işletim sistemini kullanan telefonlar ve iPhone tarafından destekleniyor. 

Voice Search, ilk aşamada İngilizce, Çin Mandarini ve Japonca, daha sonra da Korece, Taiwan Mandarini, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Çekçe, Lehçe, İspanyolca ve Türkçe için geliştirildi. Google, servisi tüm dillerde ve bazı dillerin farklı lehçeleri için de hazırlıyor.

Voice Search geliştirilirken oldukça titiz ve ayrıntılı bir çalışma gerçekleştiriliyor. Her ülkede anadilini iyi konuşan insanlarla çalışılıp haftalar boyunca telaffuz örnekleri toplanıyor ve hizmetin çalışmasını sağlayan modeller oluşturuluyor.

Popüler arama terimleri restoranlar, kalabalık caddeler, araba içi gibi farklı akustik özellikler gösteren mekanlarda kaydedilerek, her bir dil için bir milyonu aşkın kelime barındıran kelime veritabanları oluşturuluyor. Hizmetin gücü farklı telaffuzların ve çevre koşullarının dahil edilmesinden geliyor.

Google Voice Search, iPhone ve Android 2.1 temelli akıllı telefonlarda kullanılabiliyor. Bu platformlar için geliştirilmiş Google uygulamasını telefona kurmak kafi.

Android telefonlarda Google arama çubuğu zaten anasayfada bulunuyor. Güncelleme yapıldıktan sonra hemen yanında 'mikrofon' ikonuyla görünecen Voice Search'ü hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

iPhone’da ise Google Mobile App yüklemek için App Store’da “Google Mobile App”i arayın veya http://goo.gl/8hgR adresini ziyaret edin.

Konuya ilişkin basın toplantısında konuşan Google Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Pazarlama Direktörü Mustafa İçil, 1,9 milyar internet kullanıcısının bulunduğu dünyada internetin en çok bilgi arama amacıyla kullanıldığını belirterek, bir günde tüm arama motorlarında yapılan arama sayısının 4 milyarın üzerinde olduğunu kaydetti.

Türkiye'de de kişi başına düşen arama sayısının, dünya ortalamalarının oldukça üzerinde olduğunu ifade eden İçil, bir arama motorunu başarılı kılacak özellikleri hız, geniş kapsam, ilk sayfalarda doğru sonuca ulaşma ve kullanıcı deneyiminin kolaylığı olarak sıraladı.

Sayfa Yükleniyor...